Мерилин Монро фасцинира и денес, скоро 60 години по смртта: Имала три брака, пеела роденденска песна на претседателот на САД, но вистинска среќа не доживеала

2 јуни, 2021
1472254

Следната година ќе се одбележи 60-годишнината од ненадејната смрт на најпознатата русокоса во светот – Мерилин Монро, жена која многу мажи сè уште ја сонуваат со убаво, а денес нејзините најверни фанови ширум светот го слават нејзиниот роденден.

Родена како Норма Џин Бејкер на 1 јуни 1926 година, како ќерка на Гледис Бејкер и Чарлс Стенли Гифорд, двојка која се запознала во филмска лабораторија, а после сѐ останала само кратка афера. Гледис Бејкер била комплицирана жена со проблеми со менталното здравје и два неуспешни брака зад себе, и штом дознал дека е бремена, Гифорд ја оставил.

Иако сакаше да ја воспитува својата ќерка како самохрана мајка, тогаш притисоците не и беа лесни, па само две недели по породувањето ја однесе својата ќерка во куќата на Ајда и Вејн Болендер, сосед на нејзината мајка Деле Монро , со кого Норма Џин живееше седум години.

Marilyn Monroe

Таа се најде во филмскиот свет сосема случајно, беше причина за раскинување на многу холивудски бракови, а целиот свој живот криеше, и покрај тоа што се омажи трипати, дека ја привлекуваат жени.

Дури во 1933 година, таа започна да живее со нејзината мајка во куќа што ја делеше со семејството Аткинсон, британска двојка со која работеше во филмскиот свет, но и тогаш работите не одеа според планираното. Гледис доживеа нервен слом откако нејзиниот дедо Тилфорд Хоган изврши самоубиство, а нејзиниот син Роберт почина во страотна несреќа, а таа беше хоспитализирана до крајот на животот.

Сето ова, исто така, остави длабока трага врз Норма Џин, ​​која исто така стана жртва на сексуално злоставување од страна на нов станар во нивниот дом, а и не и беше лесно затоа што никој навистина не сакаше да и каже што навистина и се случило со мајка ѝ. Убедена дека нејзината мајка е мртва, без многу дискусии на поттик на пријателката на нејзината мајка, која стана нејзин старател, Норма Џин се спакува и се пресели следната година во сиропиталиште во Лос Анџелес, а потоа започнаа нејзините преселувања во згрижувачки семејства.

Marilyn Monroe

Откако заврши во друго сиропиталиште во 1942 година, Норма Џин се омажи за Џејмс Дагерти, сосед на семејството Годард. Во тоа време имаше само 16 години и се согласи на сè само за да не ја преместуваат повеќе, односно за да има законски старател. Бракот траеше четири години, за време на кој нејзиниот сопруг отиде на бојното поле, а таа се пресели кај неговите родители.

Од осаменост се роди желба да прифати работа во одбрана, каде потоа ја забележа еден фотограф и и даде понуда што не може да ја одбие – таа стана манекенка, потпиша договор со модната агенција Blue Book и ја обои кафеавата коса платина русокоса. Нејзиниот сопруг, убеден дека брзо ќе се сити од сè, а потоа ќе му се врати, ја пушти да истражува и таа на сето ова одговори на свој начин со тоа што отиде во Лас Вегас и поднесе барање за развод.

По враќањето во Лос Анџелес, добила понуда за која сонувала целиот свој живот – покана за аудиција до „Twentieth Century Fox“. Лидерите беа толку воодушевени од неа што веднаш ја пуштија да го потпише договорот, но таа не можеше да го скрие разочарувањето кога сфати дека тоа треба да го смени нејзиното име во Мерилин Монро.

Marilyn Monroe

Стана sвезда во подем, со кого секој сакаше да работи, но сето тоа се распадна откако се откри дека позира гола, како и дека нејзината мајка, за која беше убедена дека е мртва, е сè уште жива, во лоша ментална состојба и затворена во институција. Сето ова скоро и ја уништи кариерата, но таа реши да ја каже вистината. Тогаш таа рече дека се соблекла гола затоа што немала скршена паричка и дека не знае што навистина и се случило на нејзината мајка затоа што околината сакала да ја заштити. На јавноста и се допадна нејзината искреност и веќе ништо не и застануваше на патот.

Во 1952 година се запознала со пензионираниот бејзбол играч Џо Димаги, во кого се вљубила, а во исто време сними филмови кои сите станаа хитови, но тоа повеќе не ја правеше среќна, бидејќи беше уморна од постојаните улоги на глупави русокоси . Во меѓувреме, таа се омажи за Димаџи, а нивниот брак го реши култната сцена во филмот ‘Седум години верност’, кога фустанот и се крена до половината. На прославениот спортист не му се допадна толпата што се гледаше во долна облека на неговата сопруга, што го направи насилен, а Мерилин Монро му одговори со документи за развод.

Marilyn Monroe

Во 1955 година, таа одлучи да го продолжи својот живот во Њујорк, каде основаше филмска компанија со фотографот Милтон Грин, а таа одеше и на часови по глума, но и на психоанализа. Таа започна врска со Артур Милер со кого се омажи една година подоцна, но среќата траеше кратко откако наиде на неговиот дневник во кој тој напиша дека е разочаран од неа и дека безброј пати го посрамотила пред пријателите затоа што таа не била толку паметна како него.

Иако се обидоа да го спасат бракот, не успеаја. Мерилин доживеа неколку спонтани абортуси, и покрај операцијата, никогаш не успеа да се реализира како мајка. Откако нејзиниот брак со Милер пропадна, Мерилин падна во депресија и беше обвиткана од обвинувања од вдовицата на Кларк Гејбл дека таа е виновна за неговата смрт.

Marilyn Monroe

После тоа, таа започнала да има самоубиствени мисли, а извесно време била хоспитализирана, а ја спаси од болницата нејзиниот поранешен сопруг Џо Димаџо, со кого повторно се зближила, но, и покрај надежите, тие не ја продолжиле нивната врска. Ноќта на 4-5 август 1962 година, Мерилин Монро била пронајдена мртва во нејзиниот стан, а како причина за смртта се наведува предозирање.

Теориите на заговор околу нејзиното име се безброј, а некои тврдат дека таа била жртва на тајна врска со американскиот претседател Џон Кенеди. Иако нивната афера никогаш не била официјално потврдена и таа била првенствено пријателка на неговата сестра, сè еднаш беше поддржано од нејзината роденденска честитка упатена до претседателот.

Која е вистинската причина за нејзината смрт, никој нема да знае бидејќи Норма Џин ги однесе сите свои тајни во гробот, а она што може да се прочита од сè е дека таа сакала само да ја сакаат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi