МРАЧНИТЕ ТАЈНИ НА КАЗАНОВА кои ќе ве ШОКИРААТ: ОДНЕЛ 132 ЖЕНИ ВО КРЕВЕТ, меѓу кои и неговата ЌЕРКА!

15 февруари, 2021
241971_casanova-ritratto_ls

Тој беше еден од најобразованите луѓе во своето време и водеше шокантен живот

Џакомо Казанова (1725-1798) бил италијански авантурист, свештеник, музичар, шпион и дипломат.

Роден е во Венеција, тогашна Венецијанска Република. Неговите родители, иако актери, беа многу популарни. Патем, актерите од тоа време не беа ценети. Малиот Џакомо им претставувал само товар на родителите, бидејќи има слабо здравје. Како едногодишно бебе, неговата мајка го оставила на нејзината мајка да се грижи за него, со цел да се посвети на својата кариера. Се верува дека токму тоа влијаело на Казанова, па затоа тој цел живот барал внимание и љубов кај жените.

За некои можеби е непознато дека Казанова одел на Универзитетот во Падова кога имал само дванаесет години, а во 1742 година станал доктор на правни науки, а потоа и адвокат.

Казанова сепак е поврзан со љубовни авантури и сексуална слобода

Никогаш не се оженил, но имал дури осум деца. Во своите мемоари под наслов „Приказната за мојот живот“, тој даде причина да се сомнева дека имал афера со неговата ќерка Леонида. Казанова се тврдел дека имал насилна љубовни и сексуални епизоди со нејзината мајка пред неговата ќерка, но дека тој не го допирал детето.

Сакаше да го разубавуваат и да го шминкаат неговите љубовнички, тој се облекуваше како жена пред нив. Секако, сè што направи остро го нарушува моралот на денешницата,а не на тоа време.

Приказната за неговиот живот никого не остава рамнодушен.

Малку по полноќ, вооружен со ловечки нож, синот на познати театарски актери се прикраде на локалните гробишта и ископа гроб таму. Тој го отсекол телото од гробот за да му се одмазди на грчкиот продавач на зачини Димитриј, кој тој ден го навел да помине низ трошен мост и паднал во „смрдливата кал“.

Џакомо Казанова тогаш се скри со раката под креветот на непријателот, кого сакаше да го исплаши, така што помисли дека некој дух дошол да го посети. За жал, тој успеа многу добро во својот план, бидејќи Димитриј претрпе мозочен удар од силниот шок и остана врзан за кревет до крајот на својот живот.

Казанова подоцна се бранеше со овие зборови: „Искрено ми беше жал, затоа што не сакав толку да го повредам“, но тој исто така изјави дека и самиот можел да помине лошо кога порано тој ден се сруши преку мостот. Само што имаше повеќе среќа.

Ова е само една од авантурите што големиот авантурист ги опиша во своите мемоари, додавајќи дека после тоа, започнала да го следи лошата среќа.

Наскоро беше принуден да ја напушти родната Венеција и да работи дипломатска работа, откако една млада девојка го обвини за силување. Според неговите мемоари, тој „ѝ одржал лекција“ користејќи метла, бидејќи таа одбила да спие со него, иако тој претходно ѝ платил. Иако подоцна беше ослободен од обвинението, поради недостаток на докази, тој дотогаш веќе го напушти градот.

132 жени и една калуѓерка

Сето ова може детално да се прочита во неговата автобиографија, за која многумина сметаат дека е еден од најважните документи на 18 век, иако го прикажува само животот на човек кој важел за голем љубовник. Многумина исто така веруваат дека сигурно имало повеќе мажи кои би можеле да се украсуваат со истиот наслов, само што никогаш не пишувале книги за своите подвизи. Она што дефинитивно го истакна Казанова беше фактот дека, иако бараше задоволство во сексот, тој им го даваше и на своите партнерки. Сепак, ние сме сосема убедени дека многумина би сакале да живеат без тоа искуство, затоа што, на пример, ги принуди селанките да спијат со него, а исто така зеде и една девојка во кревет, за која беше сосема сигурен дека е негова ќерка. Денес тој ќе беше обвинет за силување, но во тоа време тој беше горд на своите љубовни успеси. И покрај фактот дека благодарение на нив, тој „заработи“ бројни сексуално преносливи болести, вклучувајќи сифилис и гонореја.

Сакаше да се фали како спие со 132 жени, вклучувајќи и една монахиња и редовно посетуваше проститутки во бордели. Тој не сакаше да користи кондоми (кои постоеја во тоа време), туку се потпираше на видливите симптоми на болеста кај неговата партнерка. Како што наведовме, тоа не му помогна многу во неговите болести (поради една, тој не можеше да има однос со никого една година), а исто така стана татко на осум вонбрачни деца.

Целиот негов живот беше полн со скандали, кои го придружуваа на бројните работи што ги извршуваше, а исто така ги пополнуваше полициските досиеја со јавни полемики; од тепачки до мисаријалот што тој го сторил против црквата.

Последните години од животот ги помина како сиромашен егзил од општеството, досадно и чувствувајќи крајно незадоволство од животот. Тој дури размислувал и за самоубиство, но на крајот решил да напише долга автобиографија.

Иако не е познато дали жали за нешто што направил, тој напишал: „Иако не жалам за моите многубројни љубовни дела, јас сум далеку од тоа да сакам некому да му служам како пример за искористување на понежниот пол, што е толку заслужен за мојот успех ” И токму така, тој влезе во историјата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi