Николас Кејџ се ожени по петти пат, неговата сопруга е 30 години помлада од него

6 март, 2021
ники

Николас Кејџ се ожени по петти пат. Актерот и неговата 30-годишна девојка Рико Шибата се венчаа минатиот месец во Лас Вегас.

„Вистина е и ние сме многу среќни“, рече актерот во изјавата за „Пејџ Сикс“.

Двојката се венчаше на 16 февруари на мала церемонија, а тој датум беше избран во чест на роденденот на покојниот татко на Кејџ.

Двојката ги размени традиционалните католички и шинтовски завети со читање поезија од Волт Витман и јапонски хаику.

Поранешната сопруга на Кејџ, Алис Ким – со која актерот се уште е во добри односи – се приклучи на свадбената прослава заедно со синот на Кејџ, Кал.

Кејџ и Рико се сретнаа во Шига, Јапонија, кратко по разводот на Кејџ со Ерика Коике, со која беше во брак четири дена и во документите за поништување наведоа дека тој бил премногу пијан кога се оженил.

Кејџ го запроси Рико преку FaceTime додека беше во Јапонија.

26-годишната Рико е четири години помлада од првиот син на актерот Кејџ Вестан и ова е нејзин прв брак.

Освен со Ерик, Никола беше во брак со Патриша Аркет од 1995 до 2001 година, Лиза Мари Присли од 2002 до 2004 година и Ким од 2004 до 2016 година.