Одговорот ќе ве изненади: Дали знаете зошто кралското семејство нема презиме?

1 април, 2021
aef1503ebf81f55261bba1627263a378accd8623

Кралицата Елизабета Втора, принцот Чарлс, принцот Вилијам, принцот Хари, но дали некаде го забележавте нивното презиме?

Иако не им е потребно ниту вистинско презиме, бидејќи нивните имиња се познати насекаде, историјата сепак е малку поинаква и малку комплицирана.

Членовите на кралското семејство секогаш се среќавале по име, а потоа почнале да се претставуваат во династии како Јорк или Тудор. Во 1917 година, кралот Џорџ V решил да го измисли Виндзор како официјално кралско семејство во делот на замокот што го поседувале.

Британското кралско семејство е познато по оваа династија, а кога кралицата Елизабета Втора се омажи за принцот Филип, таа го прифати овој додаток на нејзиното име, па нејзиното целосно име е Елизабета Втора Маунтбатен-Виндзор.

Сепак, според правилата, никој не е обврзан да го носи ова презиме, па затоа принцот Хари и принцот Вилијам го зедоа презимето Велс, бидејќи нивниот татко е Чарлс, принцот од Велс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi