Одиме на МАРС: Ова е списокот на светски sвезди кои се пријавиле за патување во ВСЕЛЕНАТА! (ФОТО)

26 јули, 2021
leonardo-dikaprio-kejti-peri-rijana

Повеќе од 600 луѓе веќе купиле билет за вселенски лет кој трае 90 минути, а цената е 250 000 американски долари. Меѓу нив има многу познати личности

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, со уште тројца членови на екипажот полета на работ на вселената и безбедно слета на Земјата. Во овој потфат на вселенското летало „Њу Шепард“, Безос беше придружуван од неговиот брат Марк, осумдесет и двегодишниот Воли Фанк, пионер на вселенско истражување, кој стана најстариот човек во вселената и Оливер Димен, осумнаесетгодишник студент – сега најмладата личност што стигнала до вселената. Летот траеше 11 минути, а екипажот слета во капсула со падобран во Западен Тексас.

Ова летало е изградено од компанијата Безос, Blue Origin, и е дизајнирано специјално за потребите на вселенскиот туризам. Капсулата, во која се наоѓаа браќата Безос, Фанк и студентот Оливер Димен, се одделија од леталото на надморска височина од околу 76 километри, две минути по полетувањето.

Брифингот по летот покажа снимки од членови на екипажот како се превртуваат и прават салта четири минути што ги поминале во бестежинска состојба.

По враќањето, Безос изјави дека е трогнат од погледот на нашиот „кревок“ свет и додаде дека е важно да се заштити Земјата од трајно оштетување. Тој исто така рече дека ракетата користи „еколошки безбедни“ погони.

Ова е најновата епизода во она што во светската јавност се нарекува „трка на милијардери во вселената“. Пред него, истото го стори и Ричард Бренсон, милијардер и сопственик на компанијата Вирџин Галактик. После нив двајца, повеќе од 600 луѓе веќе купиле билет за лет кој трае 90 минути, а цената е 250.000 долари, меѓу нив има и многу познати личности. Мотивацијата за патувањето е различна, па затоа, на пример, пејачката Ријана го резервирала својот билет уште во 2013 година. Таа е опседната со просторот и приказните за вонземјаните.

Цена на билетот? Вистинска ситница за неа. 250.000 илјади долари за лет кој трае 90 минути, од полетување до слетување, што ќе ѝ овозможи да биде меѓу пионерите на вселенскиот туризам.

Покрај познатата пејачка, своето место го задржа и актерот Леонардо ди Каприо, чии мотиви не беа обелоденети во медиумите. Својот билет го обезбеди и Џастин Бибер, кој пред неколку години изјави дека би сакал да сними видео во вселената еден ден. Ештон Качер бил 500-тиот потенцијален патник, а самиот Бренсон, наводно, му се заблагодарил за апликацијата.

На списокот се најдоа и пејачката Кети Пери и нејзиниот поранешен сопруг, кои и купи билет како подарок за нејзиниот 35-ти роденден. Уште еден поранешен љубовен пар резервирал билети – Бред Пит и Анџелина Џоли. Актерката Кејт Винслет обезбеди патување за целото семејство благодарение на нејзиниот сопруг кој е внук на Ричард Бренсон.

Илон Маск купи и мапа на Вирџин Галакси, иако постоеше одреден страв во медиумите и светската јавност дека милијардерите можат да влезат во конфликт поради нивните компании кои се занимаваат со слични работи.

Компаниите на Илон Маск и Ричард Бренсон не се многу директни конкуренти. Вирџин Галактик е насочена првенствено на вселенските туристи задоволни со суборбитални летови. Спејс Икс, во меѓувреме, ги насочи своите туристички напори кон летовите кон Месечината и обично носи поскап товар во вселената.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi