Приватен истражител илегално ја демнел Меган и открил сè што дознал

20 март, 2021
profimedia-0392565611

Британскиот таблоид „The Sun“ ангажирал истражител да ги ископа сите „валкани работи“ за војвотката од Сасекс и нејзините блиски пријатели и соработници

Само што се појавија докази дека британските таблоиди водат немилосрдна војна против 39-годишната Меган Маркл, како што тврдеше во големото интервју што неодамна го спроведе со легендарната водителка Опра Винфри. Имено, откриено е дека таблоидот „The Sun“ ангажирал приватен истражител да ги шпионира Меган Маркл и нејзиното семејство веднаш штом во 2016 година се дозна дека таа е во врска со Хари. Тој бил платен да ископа бројни податоци не само за неа, туку и за нејзиниот поранешен сопруг, пријатели, соработници, а користел и незаконски методи. Откритието беше објавено деновиве од страна на Byline Investigates – здружение на независни новинари финансирано од донации на читатели и задача да открие нелегални методи за собирање информации што ги користат британските таблоиди.

Истражителот му ја доставил на таблоидот домашната адреса на Меган Маркл, нејзиниот број на мобилен телефон, нејзиниот број на социјално осигурување, регистрација на автомобилот, а тие му платиле 2.055 долари само за оваа услуга. Но, тој собра и многу други информации и наскоро откако беше доставено досието на Меган на 90 страници до таблоидот, тие започнаа да објавуваат ексклузивни, критички текстови за неа, но и првото во низата платени интервјуа со нејзината полу- сестра Саманта. Портпаролот на Хари и Меган изјави за откритието дека парот е благодарен што излезе на виделина.

„Војводата и војвотката од Сасекс денес сметаат дека е важен момент за медиумската индустрија и општеството како целина, бидејќи овој извештај на„ Byline Investigates “покажа дека предаторските практики сè уште се актуелни, предизвикувајќи непоправлива штета на кралското семејство. Тие се благодарни на оние кои работат во медиумите и кои ги поддржуваат новинарските вредности што се потребни сега повеќе од кога било “, напишаа во своето соопштение.

Од „The Sun“се бранеа дека не знаеле дека нивниот истражувач користел недозволени методи при собирање податоци, бидејќи откривањето на приватни телефонски броеви и броеви на осигурување се третира како кривично дело. Приватен истражител, познат како Даниел „Дано“ Портли-Хенкс, изјави дека е невозможно уредниците на „The Sun“ да не знаат што прави, а доказ за тоа е и фактот дека принцот Хари започна тужба против овој таблоид за нелегално собирање податоци во 2019 година.

Истражителот рече дека благодарение на неговите откритија, „The Sun“ наиде и на таткото на Меган, Томас Маркл, на кого со своите изјави му платиле да ја клевети својата ќерка и нејзината репутација. Тој исто така призна дека откривањето на лични податоци е кршење на законот затоа што може да се добие само ако се поведе граѓанска или кривична постапка против тоа лице.

„Од„The Sun“добив хартија што морав да ја потпишам и во која пишува дека нема да користам незаконски методи за лоцирање на луѓе или за проверка на нивното минато. Но, после тоа, нивните репортери со значително намигнување ми рекоа: „Ако сакате да ја задржите оваа работа, продолжете да го правите она што го правевте до сега“, признал истражителот.

Портли-Хенкс исто така рече дека жали за своите постапки и дека е подготвен да разговара со адвокатите на Хари и Меган. Тој исто така се извини на кралското семејство.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris