Селма Хајек за борбата против Короната: Повеќе сакам да умрам дома

20 мај, 2021
селма корона

Популарната холивудска актерка Салма Хајек откри дека за малку ќе умрела од коронавирус и дека „лекарите ја молеле да оди во болница затоа што ситуацијата е многу лоша“.

Таа во јавноста објави и приказна за малтретирањето што го доживеала од продуцентот Харви Вајнштајн, што го напишала во есеј за Њујорк Тајмс.

Актерката изјави дека во првите денови од пандемијата Ковид 19, таа имала фатална форма на оваа болест и дека поминала седум недели во изолација на кислород во нејзиниот дом.

„Лекарот ме молеше да одам во болница затоа што состојбата беше многу лоша“, рече актерката и додаде:

„Не благодарам, повеќе сакам да умрам дома“, рече Селма.

Последиците од болеста се повремени замор и пад на енергијата, што таа особено ја почувствува за време на снимањето на куќата Гучи, во која глумеше заедно со Лејди Гага и Адам Драјвер.

Таа во својот прв есеј за Њујорк Тајмс напиша и за малтретирањето на продуцентот Харви Вајнштајн, кој наводно од неа побарал сексуални услуги, а таа исто така изјавила дека тој „физички ја извлекол“ од прославата и ѝ го загрозил животот.

„Беше толку тешко затоа што решив да не бидам жртва иако бев жртва. Морав да се осигурам дека сум борец и пред сè, преживеав. Кога сето ова се случи со приказната за Харви, не знаев дека им се случило на многу други жени. Бев во депресија со месеци. Навистина ми требаше многу време да сфатам дека навистина преживеав и дека сум вистински борец “, изјави актерката Салма Хајек.