СИНОТ НА РОБИН ВИЛИЈАМС ИЗНЕСЕ ПОТРЕСНИ ДЕТАЛИ ОД НЕГОВИОТ ЖИВОТ: Беше многу незгоден и фрустриран!

24 јули, 2021
155309_profimedia0201145808_ls

Актерот Робин Вилијамс, кој си го одзеде животот во август 2014 година, вчера ќе го прославеше 70-от роденден, а по тој повод неговиот син Зак искрено зборуваше за влијанието на погрешната дијагноза на неговиот татко и траумата со која се соочил по неговата смрт.

Зак, кој денес е застапник за ментално здравје, во средата беше гостин на подкастот „The Genius Life“ и разговараше со водителот Макс Лугавере за фрустрациите и непријатноста на неговиот татко пред неговата смрт.

„Она што го видов беше фрустрација“, рече Зак за погрешната дијагноза на неговиот татко за Паркинсонова болест.

Дури со години по неговата смрт, беше откриено дека Вилијамс всушност има втора прогресивна деменција по Алцхајмеровата болест.

„Она низ што помина не се совпадна целосно со она што го доживеаја многу пациенти со Паркинсоновото искуство. Значи, мислам дека му беше тешко“ – рече Зак и подетално ја опиша состојбата на неговиот татко.

„Тој имаше проблеми со фокусот, што го фрустрираше, имаше проблеми поврзани со тоа како се чувствува, а тој не се чувствуваше одлично дури и од невролошка перспектива. Тој беше многу незгоден“ – рече Зак, кој смета дека неговиот татко бил повеќе повреден од лековите отколку што му помогнале, поради погрешна дијагноза.

Robin Vilijams

„Овие лекови не се шега и се многу тешки за умот и телото“ – рече Зак.

Деменцијата е вид на мозочна болест која влијаела на размислувањето, меморијата и контролата на движењето на Робин, поради што, според неговиот син, извршувањето на работата стана многу предизвик за актерот.

Зак вели дека не можел да му помогне на својот татко повеќе од само сочувство со него, што го натерало да се чувствува фрустрирано, што може да биде навистина изолирачки дури и кога сте опкружени со семејството и најблиските.

Симптомите на актерот се влошиле во текот на две години пред неговата смрт.

„Беше … Не сакам да кажам дека беше краток период. Почувствував дека е многу подолго отколку што навистина беше, бидејќи тоа беше период на интензивно пребарување и фрустрација за него“ – рече Зак, а потоа откри како самоубиството на неговиот татко влијае на неговото ментално здравје.

Robin Vilijams

„Пиев многу за да се справам со своите ментални проблеми, кои создадоа уште поголеми проблеми. И јас лично имав здравствени проблеми и доживеав психоза. Кога отидов на психијатар, ми беше дијагностициран PTSP“ – рече Зак и додаде дека својата траума ја лекувал со алкохол.

Зак излезе од сопствените тешкотии со депресијата работејќи на промовирање на важноста на менталното здравје.

„Едноставно, бев уморен од обидот да лекувам со штетни лекови“ – рече Зак, кој спасот го најде во групна терапија и програма за рехабилитација во 12 чекори.

„Научив дека не сум скршен. И покрај искуството на трауматски настани, тие можат да се опорават. Сега сум сам на патот кон закрепнување и патот каде што станувам личноста каква што отсекогаш сум сакал да бидам“ – ​​изјави Зак во ноември минатата година за своето ментално здравје за списанието „People“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi