Криси Тиген објави снимка од болничкиот кревет: „Ве молам, запрете ја оваа болка“

5 февруари, 2021
b89fd384-f8ae-48a6-ac8a-f7b85ad12f5c

Криси Тиген објави дека оди на операција за ендометриоза и објави видео од нејзиниот болнички кревет.

“Операција за ендометриоза. Ве молам, престанете со оваа болка”, напиша сопругата на поранешниот модел и пејач Џон Леџенд.

За 35-годишната девојка операцијата е особено тешка бидејќи се совпадна со неделата кога требаше да го роди своето трето дете, синот Џон, кого го загуби во 20-та недела од бременоста. На социјалните мрежи, таа ги праша луѓето какви се нивните искуства по таквата операција и колку долго траеше закрепнувањето, а многу жени ја контактираа со своите искуства и и понудија утеха.

Многу јавни личности зборуваа за ендометриозата.

Криси не е првата јавна личност што јавно зборува за оваа болест со која се борат многу жени. Пејачката Халси во 2018 година откри дека имала спонтан абортус поради оваа состојба среде концерт.

Поранешната Мис Универзум и инфлуенсерка Оливија Кулпо исто така беше на операција за ендометриоза.

Ендометриозата е состојба во која ткивото од обвивката на матката избира да расте во други случајни делови од вашето тело, предизвикувајќи болка. Може да се меша со плодноста и целокупното здравје и искрено да влијае на тоа како се чувствува човекот. Згора на сето тоа , тоа е неверојатно болно и скоро е невозможно да се види со ултразвук (освен ако немате ендометриом на јајниците – го имав тоа). Бев во агонија со години кога добив менструација и безброј пати лекарите ми дадоа погрешна дијагноза„ напиша тогаш, нагласувајќи дека болните периоди не се нормални.

Болните менструации не се нормални! Кај секој што има ендометриоза, јас разбирам депресија и осаменост што може да се појави поради состојба што е толку болна и толку тешка што другите луѓе не можат да ја разберат. Тешко е кога хронична болка не е потврдено и не добивате одговор ниту разбирање. Поради моите ендо-воини, јас ќе продолжам да ширам свест за ендометриозата за да можат вашите симптоми да бидат потврдени. Вие не сте сами и многу сте силни “, рече Оливија.

Актерката Лена Данам по долга борба со ендометриозата решила хируршки да и биде отстранета матката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi