ОД BELLA SWAN ДО ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА: Кристен Стјуарт е совршена во новата улога и покрај сомневањата на критичарите

2 септември, 2021
kristen

Во биографскиот филм „Спенсер“, принцезата Дијана ќе ја глуми актерката Кристен Стјуарт. Малкумина очекуваа дека трансформацијата на актерката најпозната по улогата на Бела Свон во „The Twilight Saga“ ќе биде успешна, но Кристен мајсторски ја изведе Дајана.

Филмот прикажува период од три дена Божиќни празници кои принцезата Дијана и принцот Чарлс секогаш ги поминуваа на имотот во Сандрингам. Тоа беше времето кога Лејди Ди одлучи да го прекине својот брак.

Филмот премиерно ќе биде прикажан на Филмскиот фестивал во Венеција, кој започнува на 1 септември, а треба да се појави во кината на почетокот на ноември. Инаку, Пабло Лареин ја режираше и познатата драма Џеки, за животот на Џеки Кенеди, а улогата и донесе номинација на актерката Натали Портман за „Најдобра главна актерка“, додека сценариото го напиша Стивен Најт кој исто така работеше за култната серија „Peaky Blinders“.

„Јас сум голем заштитник кон принцезата Дијана и оваа улога. Таа беше толку млада, секој имаше различни претпоставки и перспективи за неа како што треба да изгледа филмот. Се разбира, се нема да биде вистина, но личното искуство е важно за мене, сакам мојата улога на принцезата Дијана да биде посебна и единствена за мене ’, изјавила Кристен пред почетокот на снимањето на филмот во кој се и Сали Хокинс, Тимоти Спал и Џек Фартинг, кој се појавува како Чарлс.

Во долгоочекуваниот трејлер кој трае само една минута, Дијана скита низ имотот по гласините за развод и неверство, а има особено трогателна сцена во која принцезата плаче.

Социјалните мрежи и критичарите не останаа рамнодушни, па го потврдија она што самиот режисер го кажа пред почетокот на снимањето – Кристен ги има сите карактеристики за совршено да ја прикаже непокајаната принцеза, и иако изговара само два збора во најавата, фановите веднаш забележаа дека успеала да го научи акцентот на Дијана.

Во прилог на трејлерот, беше објавен и премиерниот постер на филмот. Драматичната фотографија ја прикажува Лејди Ди (Кристен) со завртен грб, облечена во фустан инспириран од „Тоалетата Дијагилев“, од дизајнерите Дејвид и Елизабет Емануел, кои исто така го дизајнираа нејзиниот култен венчален фустан.

„Филмот беше осуден од многумина долго пред да ја видат објавата. Многумина ќе речат да гледаат филм за приказна што ја знаат. Не! Погрешен филм! Погрешна претпоставка! Никој од нас не ја знаеше принцезата Дијана, мојата желба беше да создадам еден вид „бајка“ што ќе се базира на работи и настани, а потоа ќе видиме дали ќе функционира “, рече режисерот на филмот, нагласувајќи дека знае од почнувајќи дека Кристен е совршена за улогата и покрај негодувањето на јавноста.

Имено, Стјуарт се уште е „само девојче“ од „The Twilight Saga“ за публиката, но се чини дека со објавувањето на фотографиите и објавата успеа да ги замолчи критичарите, а се чини дека се насмевнува на номинацијата за Оскар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi