Свечени тоалети на Оскарите: Ова се 10-те најимпресивни фустани на црвениот тепих кои го воодушевија светот

23 април, 2021
свечени тоалети оскари

Престижни филмски остварувања, внимателно избрани свечени фустани и одела, sвезден гламур – сето ова ни го носи Оскарите, дури и во годинашното малку поинакво издание, кое ќе биде пренесено од Холивуд во форма на игран филм.


Тоалетите на престижните дизајнери се скоро исто толку коментирани како и победничките филмови (барем што се однесува до женскиот дел од публиката) и едвај чекаме да видиме во што се појавуваат актерските starsвезди, нели?
Затоа, во пресрет на 93-тото доделување на Оскарите (ноќта на 25-26 април), се сетивме на најдобрите свечени тоалети со кои актерките ја напишаа модната историја на најпознатиот црвен тепих.
Кога станува збор за најпрестижните филмски Оскари, сè е за гламурот. Покрај задржувањето на здивот поради доделувањето на златни статуетки, многу луѓе обрнуваат внимание и на црвениот тепих, поточно на свечените фустани и тоалети во кои номинираните актери и гости се обидуваат да блеснат во своите најдобри изданија. Ништо не е оставено на случајноста оваа најважна филмска вечер да се одржи оваа година, во ноќта на недела, 25 април до понеделник, 26 април. Фризурите, шминката, накитот и особено креациите на престижните дизајнери ќе бидат внимателно избрани, а некои од среќниците ќе прошетаат до сцената на театарот Долби во Холивуд …

Додека со нетрпение ги очекуваме Оскарите оваа година под слоганот „земете ја вашата филмска љубов“, тоа е одлична можност да се потсетите на најгламурозните и највпечатливите изданија на црвениот тепих во пресек на речиси 100-годишната традиција на Оскарите. Ова се 10-те најубави и најимпресивни свечени фустани кои оставиле трага до денес …

Оскари од 1954 година – Одри Хепберн
Рафинираната и деликатна убавина ја истакна една од најголемите актерки на сите времиња на престижните Оскари во 1954 година во фустан од нејзиниот омилен дизајнер Хуберт де Живанши. Одри Хепберн, исто така, зеде статуетка за главната женска улога во филмот „Одмор во Рим“ во нејзиниот избор на свечен фустан со мотиви од тантела.

Audrey Hepburn, dodjela Oscara | Autor: Cinema Legacy Collection/The Hollywood Archive/PIXSELL

Оскари од 1955 година – Грејс Кели
Живанши беше и избор на незаборавната Грејс Кели, која маѓепса во фустанот на оваа престижна дизајнерка една година подоцна на Оскарите. Покрај гламурозното издание слично на Холивуд, Кели доби и Оскар за најдобра актерка во девојка од селото.

Grace Kelly, dodjela Oscara | Autor: profimedia

Оскари од 1997 година – Никол Кидман
Никол Кидман, една од владетелите на црвениот тепих, тешко дека ќе погреши кога станува збор за свечени фустани – обично се зборува за нејзините одлични изданија на Оскарите. Еден од највпечатливите е секако оној во бајка и необичен сатенски фустан Кристијан Диор Кутур со потпис на славниот Џон Галијано, кој го носеше на Оскарите во 1997 година. Фустанот со азиски мотиви одлично одговараше на нејзиниот тен и грациозната фигура.

Nicole Kidman, dodjela Oscara | Autor: Profimedia

Оскари од 1999 година – Гвинет Палтроу
Фустанот со потпис на Рави Лорен, на Гвинет Палтроу, што го носеше на Оскарите во 1999 година, ја направи всушност една од – ако не и најпознатата – розова тоалета во историјата. Убавината на обемниот свечен фустан со тенки ремени беше всушност во нејзината едноставност, а префинетата актерка во него успеа да остави една од најсилните модни впечатоци во историјата на Оскарите. Потоа Гвинет доби и Оскар за најдобра актерка во главна улога во „Вљубениот Шекспир“.

Gwyneth Paltrow, dodjela Oscara | Autor: Shutterstock

Оскари од 2001 година – Џулија Робертс
Омилената во Америка Џулија Робертс на Оскарите во 2001 година навистина имаше причина да слави. Покрај тоа што ја зеде дома статуетка за главната женска улога во филмот „Ерин Брокович“, актерката беше прогласена и за една од најдобрите актери, која подоцна ќе биде запишана во историјата на филмската мода. Црната креација на Валентино со бели детали е навистина импресивно издание на класичен свечен фустан што ќе се памети долго време.

Julia Roberts | Autor: Shutterstock

Оскари од 2006 година – Мишел Вилијамс
Мишел Вилијамс воопшто не играше на сигурно кога се појави на црвениот тепих во 2006 година во жолт фустан од Вера Ванг и освои сè со своето смело, свежо и елегантно издание. Впечатливиот свечен фустан го надополни со соодветна нијанса на црвен кармин и на тој начин постигна совршен баланс на модно издание кое не секој можеше да го копира.

Michelle Williams, dodjela Oscara 2006. | Autor: Shutterstock

Оскари од 2007 година – Пенелопе Круз Пенелопе Круз на Оскарите во 2007 година се појави во фустан во прашкаста нијанса на интересни текстури Ателје Версаче. Раскошниот фустан не го одвлече вниманието од убавината на актерката, која остави впечаток на вистинска филмска дива. Добро сторено!

Penelope Cruz, dodjela Oscara | Autor: Shutterstock

Оскари „Оскари 2012“ – Црниот фустан од кадифе креација на Ателје Версаче ѝ го даде на Анџелина Џоли вниманието за кое се зборува со години. Богатото и гламурозно издание на свечениот фустан обезбеди доза на сексапил со висок шлиц на фустанот. Сепак, многу се зборуваше за необичното позирање на Анџелина, кога таа особено се обиде да ја предизвика убавината на фустанот со неприродно исфрлање на десната нога.

Angelina Jolie, dodjela Oscara | Autor: Shutterstock

Оскари Оскари 2013 – Џнифер Лоренс Нежен и импресивен фустан од Диор, Џенифер Лоренс славеше на неочекуван начин. Сјајниот пад на сцената кога ја зеде својата статуетка за улогата во филмот „Во добро и зло“ на Оскарите во 2013 година, многумина го споделија преку социјалните мрежи. Но, падот немаше да биде ни полугламурозен ако Џенифер не се определеше за овој прекрасен фустан. Дали е ова најспецијалната креација од сите на црвениот тепих на Оскарите досега?!

Jennifer Lawrence, dodjela Oscara | Autor: Shutterstock

Оскари „Оскари 2014“ – Лупита Нионго На доделувањето на наградите во 2014 година, сите зборуваа за вистинското освежување на црвениот тепих, младата Лупита која носеше светла и едноставна тоалета од Giorgорџо Армани на многу елегантен и убав начин. Нежната сина боја, длабокото деколте и пристојниот накит го направија ова издание едно од највпечатливите, а токму во тоа Лупита ја зеде статуетката за најдобра женска улога во филмот „12 години ропство“.

Lupita Nyong'o, dodjela Oscara | Autor: Shutterstock

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi