ВЕЌЕ 8 ГОДИНИ ТРАЕ НЕГОВАТА БОРБА ЗА ЖИВОТ: Трагичната судбина на Михаел Шумахер!

25 април, 2021
69004_mihael-sumaher_ls

Богатата животна приказна за Михаел Шумахер им е позната дури и на оние кои не се љубители на Формула 1. Тој влезе во историјата на мото-спортот како единствен возач кој освои 7 шампионски титули во најпрестижната категорија. Секоја трка ја заврши неповреден, иако играше суров и опасен спорт, а по толку години поминати на опасна патека, неговиот живот беше уништен од навидум безопасно скијање.

Михаел Шумахер е роден на 3 јануари 1969 година во мало германско гратче. Неговиот татко Ролф Шумахер бил ѕидар, а неговата мајка Елизабета, домаќинка. Живееа скромен живот и не мислеа дека еден ден малиот „Шуми“ ќе стане еден од најдобрите возачи на светот.

Својот талент и љубов кон возењето ги откри многу рано, благодарение на неговиот татко, кој исто така имаше страст кон трките со автомобили. Имено, тој му направил скромен, но функционален мал автомобил со кој малиот Михаел гордо се возел по споредните улици на неговиот град.

Набргу потоа, на петгодишна возраст, тој доби можност да ја вози својата прва трка картинг, благодарение на неговиот татко кој беше главен организатор на настанот. После тоа, тркачката патека станува негов втор дом, а брзината станува храна за неговата душа.

Тој играше многу спортови, но желбата да стане автомобилски тркач беше пред сè. На четиринаесетгодишна возраст, тој доби возачка дозвола и стекна право да учествува на многу официјални натпревари.

Михаел Шумахер или Црвениот барон, како што го нарекуваа, освои неколку престижни шампиони во картинг за само три години, како во Германија, така и во странство.

Својата брилијантна кариера во Формула 1 ја започна во 1991 година како возач во тимот на Јордан. Истата година, тој постигна договор со Флавио Бриаторе и во сезоната 1992-1993, се префрли во тимот на Бенетон. Ја освои светската титула во 1994 година, а во 1996 година се приклучи на тимот на Ферари, со кој освои пет последователни шампионски титули.

Во септември 2006 година, тој се повлече од Формула 1, сепак се врати на патеката во 2010 година. Овој пат како возач на ГП на Мерцедес.

Mihael Šumaher

Три години подоцна, тој ја доживеа најголемата несреќа во животот, но не зад воланот и со полна брзина. На семеен одмор, на француските Алпи, додека рекреативно скијаше, падна од скии и претрпе страшни повреди на главата. Тој бил итно пренесен во болница во Гренобл и бил ставен во индуцирана кома.

„Шумахер беше пренесен со хеликоптер во болницата во Мутије, оддалечена околу 15 километри. Полицијата ги истражува причините за несреќата. Отпрвин, не можев да видам колку е сериозна повредата. Беше во шок и потресен, ја удри главата во карпа, но носеше кацига“ – изјави директорот на ски центарот, Кристоф Герињон-Леком, веднаш по несреќата.

Mihael Šumaher

Менаџерката на Михаел Шумахер, Сабина Кем, ја информираше јавноста во 2014 година за добрите резултати од закрепнувањето на легендарниот возач на Формула 1.

Една година по кобната несреќа, тој излегол од кома и бил пуштен на домашно лекување.

За неговата состојба сè уште се шпекулира и се шпекулира. Информациите за неговото здравје беа строго чувани и обвиткани со мистерија.

Сопругата Корина стори сé за да го разбуди од кома и да се врати во нормален живот. Во последно време се шпекулираше дека семејството е пред банкрот, бидејќи сите пари што ги имале отишле за лекување на шампионот во Формула 1. Исто така, многумина шпекулираат дека Шумахер никогаш нема да се опорави целосно.

Mihael Šumaher

Во јавноста се појавија разни информации за здравствената состојба на Михаел Шумахер, кои главно или не беа точни или не беа проверени. За прв пат сега се појави поранешниот шеф на „Ферари“, Жан Тод, големиот пријател на Шумахер, за медиумите. Жан откри дека често оди кај Мајкл, а на новинарско прашање како е седумкратен шампион во „Формула 1“, Жан рече:

„Тоа е прашање за кое секогаш ќе бидам крајно воздржан. Го гледам Мајкл често, еднаш или двапати месечно. Но, мојот одговор секогаш ќе биде ист. Се бори. Има најдобра можна нега и се наоѓа на многу тивко и пријатно место. Можеме само да му посакаме подобри работи на него и на неговото семејство.“

И овој пат Жан остана мистериозен, па се поставува прашањето зошто состојбата на Михаел Шумахер се чува во тајност толку долго.