ЗАВИСНОСТ ОД КОКАИН И ВРСКА СО БАЛДСКАТА: Контроверзна љубовна приказна на Сигмунд Фројд и неговата Марта! (ФОТО)

16 април, 2021
контроверзниот фројд

Неверојатен живот на најпознатиот психоаналитичар во светот!

-Секогаш кога си во мене, замислувам друг човек… Така доживувам задоволство – му рече Марта Фројд на својот сопруг со тивок и мирен глас.

Тој зјапаше во неа. Токму оваа исповед го победи Фројд и најверојатно го доведе до таа позната реченица: „Големото прашање на кое никогаш не беше одговорено и на кое не бев во можност да одговорам и покрај триесет години истражување на женската психа, е:„ Што значи жената сака? ‘”

По 11 години брак, тој никогаш повеќе немал секс со својата сопруга.

Само еден поглед беше доволен

Марта и Сиги, како што ги нарекуваа Фројд најблиските, се сретнаа сосема случајно, кога Марта, придружувана од нејзината мајка, сестра и брат, дојде во посета на третата сопруга на Јаков Фројд. Тогаш Сигмунд кон Марта упати еден, многу значаен, продорен изглед. Се родија симпатии.

Фројд не губеше време. Во следните денови, тој ѝ напишал писмо на Марта во кое барал дозвола да ѝ се обрати со „ти“. „Не знам што дозволува или забранува изгледот и однесувањето на една девојка. Затоа, ќе се ограничам на предлогот, на нашиот последен состанок, оној што го обожавам, да ти се обратам „ти“ и би сакал да бидам сигурен во интимноста што, можеби, ќе треба да остане тајна уште долго време “, им напишал Сигмунд Фројд на својата избраничка. Двајцата се гледаа тајно. Нивните состаноци беа романтични, со вознемиреност, бидејќи тие знаеја дека прават „нешто лошо“. Разговараа многу. Единственото еротско искуство што им било дозволено на тајните љубовници бил моментот кога Марта нежно и женствено го подигнала чорапот пред возбудениот Фројд.

Љубомора и кокаин

Марта и Сигмунд беа свршени и беа верени четири години. Такви биле правилата на патријархалното општество на почетокот на 20 век. Страстите требаше да се смират и беа резервирани за првата брачна ноќ. Дотогаш, Фројд ги ослободил своите љубовни фрустрации со тоа што ѝ пишувал писма на својата свршеница. Тој честопати беше груб и љубоморен во нив.

На Марта ѝ ја префрлаше блискоста со неговиот братучед Фриц. Во времето кога истражувал за влијанието на кокаинот, Фројд ѝ испратил на вереницата и неколку ,,кесчки”, кои требало „да ѝ дадат сила и на образите розова боја“. Во тоа време тој дури се заканил дека ќе ги запали сите свои научни дела. Тоа не беше крај на цинизмот на Фројд.

Во Париз, пред неговата венчавка со Марта, на приемот кај професорот Шарок, тој ѝ ја упати следната реченица на ќерката на професорот: „Ако не бев верен и навистина да бец склон кон мали љубовни авантури, мислам дека би се обидел да ја искористам оваа можност“. Марта, се разбира, била лута, па не одговараше на некои писма. Му ги простила навредите под дејство на кокаин, но таа на најавата за флерт одговорила со повлекување, за да може да користи нови познаници и да ужива во животот во Париз.

Нормален брак за атеист

Кога се оженил во март 1886 година, тој се посветил на приватната практика на невролог. Фројд знаеше дека покрај себе има вистинска жена со која создаде зависен однос. Тој се обиде да заработи пари за да започне брак, беше дежурен три пати неделно во Институтот за педијатрија и отвори мала канцеларија. На почетокот, малку пациенти доаѓаа овде, а хонорарите беа мизерни.

Марта и Фројд се венчаа во Вандбек, со верска церемонија, без оглед на тоа што Фројд беше тврд атеист, за нивниот брак да биде признат во Австрија. Марта го почитувала статусот на свршувачка и останала невина, додека Сигмунд, според приказните на Марија Бонапарта, нивна пријателка, имал барем еден сексуален однос за време на неговиот долг целибат.

Фрустрирачки проблем со ејакулација

Станот во кој се наоѓала лекарската канцеларија бил скромно уреден, но со вкус. Во него, Марта постепено научи како да води домаќинство. За осум години брак, таа роди шест деца – Матилда, Жана, ​​Оливер, Ана, Мартин и Софија, кои починаа рано. Иако Марта добро ја издржа бременоста, таа беше дури и среќна, Фројд сепак покажа еманципација, барајќи од близок пријател Вилхелм Филис да најде нов метод на контрацепција, бидејќи тој почувствува вистинска одвратност кон најстариот начин за спречување на несакана бременост – коитус интерпуптус (ејакулација надвор од вагината), што ја препишал на неврозата.

Марта и Фројд не живееја сами во куќата. Помалата сестра на Мартина, Мина, живееше со нив. Мина и Фројд поминаа многу време заедно. Тие ги обиколија швајцарските планини и италијанските споменици, додека Марта беше бремена, раѓаше и чуваше деца. Уште кога Мина му се довери на Јунг и ги раскажа деталите за нејзината врска со Фројд, гласините за односот на Фројд со балдската не престануваат. За Сигмунд, таа млада и полна со живот интелектуалка беше „луто страсна“, како и тој.

Верна балдска

Тој еднаш рече дека Мина е неговиот „најинтимна доверлива пријателка“. Писмата напишани од Мина и Фројд, во моментите кога тој немал сексуални односи со Марта, исчезнаа со чудна случајност. Но, Марта ја прифати Мина, бидејќи веруваше дека таа и децата треба да останат надвор од односите на Сигмунд со пациентите. Таа позиција ја зазеде по едно болно искуство.

Имено, кога Лу Саломе го посети Фројд во 1920 година, со нејзината репутација на неконформистичка дама на безобразно однесување со бројни љубовници, во домот на Фројдови сеуште се носеа долги фустани. Марта исто така беше збунета од многу блиското пријателство на Фројд со припадници од ист пол, како и од наклоноста на нивната ќерка Ана кон жените. Жртвата на Марта отиде толку далеку што таа ставаше паста на четката на Сигмунд, му подготвуваше облека навечер што ќе ја носи следниот ден и му пакуваше марамчиња, кои ги користеше во големи количини.

Наука или порнографија?

Фројд сигурно не бил „светец“, но Марта, како што пишува неговиот најпознат биограф Ернест Џонс, неговата сакана сопруга, му била најдобра пријателка и охрабрување во бизнисот. На 59-годишна возраст, тој пишува дека практикувал сексуална слобода, која им ја препорачувал на другите, многу малку.

„Ако не знаев колку сериозно мојот сопруг се приближува до неговата работа, признавам дека ќе бидам убедена дека психоанализата е форма на порнографија“, му се довери на блиска пријателка Марта Фројд.

Марта беше конзервативна, рационална, благородна, религиозна и лојална жена, нејзината мајка сметаше дека Фројд ја измамил, дури и без да биде свесна за тоа.

Голема љубов и зависност

Иако со различни карактери, љубовта меѓу Сигмунд и Марта беше силна. Марта им се посвети на децата, а Фројд работеше дење и ноќе на неговите случаи. Според некои фројдовски биографи, Марта била страсна жена, тврдела дека љубовта треба да биде екстремна или воопшто да ја нема. Од друга страна, Фројд беше љубоморен, ексклузивен, убеден дека жените се ограничени од полот. Сепак, Марта беше со него кога му беше најпотребено. Таа наводно го извлекла сопругот од можна зависност од кокаин додека експериментирал, не знаејќи дека кокаинот може да предизвика зависност.

Со недели по смртта на нејзиниот сопруг, Марта поминала денови и ноќи во нејзината соба. Фројд почина од рак на грлото на 83-годишна возраст во Лондон, бегајќи од нацистите. Ниту Мина не излезе од нејзината соба, кревка и болна. „Мојот живот сега ја изгуби сета смисла и целата содржина“, му напиша Марта на Лудвиг Бинсвагер. Почина на 90-годишна возраст, повикувајќи ја својата ќерка Софија, која најмногу ја сакаше.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi