10 знаци дека сте нетолерантни на глутен ! Важно е да се препознаат на време

1 јуни, 2021
глутенотпречи 10 знаци

Повеќе од 55 болести се поврзани со глутен, протеин кој се наоѓа во пченицата, ‘ржта и јачменот. Се проценува дека 99% од луѓето кои имаат нетолеранција на глутен или целијачна болест не се дијагностицирани со оваа состојба. Исто така, се проценува дека скоро 40% од светската популација е нетолерантна на глутен.

Ако имате некој од следниве симптоми, тоа може да значи дека и вие спаѓате во таа група.

 • Дигестивни нарушувања, како што се гасови, надуеност, дијареја, па дури и запек (најизразено е кај деца по консумација на глутен).
 • Кератоза пиларис (позната и како „пилешка кожа“) на рацете
 • Замор или замор после јадење оброк што содржи глутен
 • Дијагноза на автоимуни болести, како што се Хашимов синдром, ревматоиден артритис, лупус, псоријаза, улцеративен колитис, скелодерма или мултиплекс склероза
 • Невролошки симптоми, како што се вртоглавица или чувство надвор од рамнотежа
 • Хормонална нерамнотежа
 • Мигрена главоболки
 • Дијагноза на хроничен замор или фибромијаглија
 • Воспаление, оток или болка во зглобовите (градите, колената, колковите)
 • Проблеми со расположението, како што се вознемиреност, депресија и промени во расположението.
 • Најчести диететски извори на глутен се пченица, ‘рж, јачмен, леб, тестенини, житарици и печива.

Храна без глутен
● месо, риба и морски плодови, јајца, млечни производи, овошје, зеленчук, мешунки, ореви, масти како масла и путер, повеќето пијалоци се исто така без глутен, освен пиво

● житарки без глутен: ориз, пченка, просо, амарант, киноа, хељда.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi