3 најчести грешки кои повеќето луѓе ги прават при миењето на лицето: Ја влошуваат состојбата на кожата, создаваат акни и брчки

8 октомври, 2021
kako-se-resiti-bubuljica-i-akni-830x0

Се чини дека миењето на лицето е најлесниот чекор во вашата дневна рутина, но има детали на кои можеби нема да обрнете внимание

Иако миењето може да изгледа едноставно, постои голема шанса да ги направите вообичаените грешки, кои предизвикуваат голема штета на вашето лице. Ако не разбирате зошто покрај кремите и пилинзите сѐ уште имате сува и проблематична кожа, можеби треба да обрнете внимание на деталите што веројатно ви недостасуваат при миењето.

Ова се трите најчести грешки што можат да ја направат кожата на лицето сува и досадна, и затоа да изгледате постари.

1. Не ги миете рацете пред да го измиете лицето

Не миењето раце пред миење на лицето е голема грешка што многу жени ја игнорираат. Нашите раце допираат стотици валкани површини во текот на денот и на тој начин ги задржуваат бактериите. Ако не ги миете рацете, целата нечистотија и бактерии ќе се пренесат на вашето лице.

Затоа, измијте ги рацете темелно со сапун и вода пред да го допрете лицето.

2. Не ги менувате производи за чистење на лицето

Кремите и производите што ги користите во текот на една сезона не треба да се користат за време на друга. Имено, во лето, најдобро е да користите производи за чистење на лицето што пенат, но и оние со салицилна киселина, додека во студените денови, треба да користите гелови за чистење кои немаат многу сапун во себе.

3. Интензивно ја триете кожата

Кожата на лицето е тенка и нежна, па грубото и интензивно триење со рацете може да предизвика иритација и црвенило на кожата. Истото правило важи и за сунѓерите и пилинзите, бидејќи тие лесно можат да ја оштетат кожата и да создадат акни и брчки наместо очекуваното чувство на свежина.

Ако сакате да ја одржите вашата кожа здрава, нанесете го средството за чистење на лицето и протријте го со лесни кружни движења, а потоа исплакнете со млака вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris