5 знаци кои укажуваат дека во вашето тело има премногу токсини: Овие симптоми никогаш не треба да се игнорираат!

24 јуни, 2021
217807_shutterstock-1022265208_ls

Без здрави црева, нема добро здравје

Експертите пресметале дека просечна личност до 70 години јаде дури 100 тони различна храна и пие околу 40 000 литри течност, од кои најмалку една петтина се храна што нашето тело не може да ја вари или да ја користи како енергија, туку е отпад што се акумулира во телото.

Сето ова треба да биде поврзано со фактот дека многу луѓе пијат премалку вода, што е важно за варење, метаболизам и излачување на токсините од организмот, како и со навика да се јаде нередовно, односно да се прескокнуваат оброците, што може да го забави метаболизмот .

Затоа, не е изненадувачки што во текот на сите овие години, во цревата се акумулираат околу 15 килограми токсичен отпад, кој треба да се исфрли од организмот, за да не се поттикне развој на болест.

Хипократ исто така вели дека „сите болести започнуваат од цревата“, што е поддржано од бројни лекари и нутриционисти денес.

Ова се најчестите знаци дека вашето тело е полно со токсини:

1. Акни и лош тен

Исхраната во која доминираат преработените јадења, како што се салама, сосови, готови јадења и слично, како и храна со додаден шеќер, може да предизвика воспалителни процеси на кожата кои често се читаат како уморна кожа полна со нечистотии и акни. Покрај промената на вашата исхрана, обрнете внимание и на негата на лицето: Осигурете се дека перницата на која спиете е чиста и пронајдете чистач за кожа со соодветна pH вредност.

2. Хроничен замор и малаксаност

Хроничен замор и недостаток на концентрација се сигурен знак дека вашето тело е преоптоварено со токсини. Ако ви е тешко да се разбудите наутро, или сте толку поспани во текот на денот и се чувствувате како да ви паѓа главата, иако сте спиеле доволно долго навечер, тоа е типичен знак дека киселоста преовладува во телото и дека треба детоксикација. Ако ја игнорирате оваа состојба, тоа може да доведе до сериозни нарушувања во телото.

3. Чести главоболки

Ако сте „заглавиле“ со друштвото една вечер, прејадување и пиење повеќе алкохол, скоро сигурно ќе се разбудите наутро со главоболка. Главоболката е еден од знаците дека вашето тело е наполнето со токсини, особено ако тие често се повторуваат и траат подолго време. Овие обично не се силни главоболки, туку непријатна, досадна болка, слична на главоболка која се јавува кога има голема влажност во воздухот и обично не поминува додека не се одмориме и не се оддалечиме од тешката храна или пијалоци.

4. Хронична болка

Хронична болка што трае долго време и боли „подмолно“, обично се јавува како симптом на воспаление што се појавува како реакција на акумулација на токсини во одреден дел од телото. Може да биде болка во вратот, грбот или зглобовите, болка како резултат на воспаление на уринарниот тракт, бубрезите … Најчесто станува збор за „тивка“ болка која не предупредува дека нешто не е во ред.

5. Проблеми со спиењето

Ако се превртувате во кревет подолго време навечер и не можете да заспиете, или се будите среде ноќ и не можете да спиете до утрото, а нема вистинска причина за тоа, тоа може да биде знак на акумулираните токсини во телото. Ќе имате корист од поголема физичка активност или вежбање во текот на денот, како и топла бања пред спиење, на која сте додале малку релаксирачко масло. Непријатен мирис на телото и лош здив

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi