6 причини зошто кожата Ви се перути

25 јули, 2021
Xbwk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTW1VN01EQV8vNDgwMWNmY2E5NDQzZWFlZjVhMDcxMGY4MTdjNTQ1NzguanBnkZMCzQKeAIEAAQ

Никој не сака кога ќе се разбуди наутро и ќе се погледне во огледало да види лице кое се перути. Причините за оваа состојба можат да бидат бројни, нови препарати, студено време, воспаление. Козметичарката Јасна Обрадовиќ ни открива кои се најчестите причини и како да го решиме овој проблем.

Секоја состојба на воспаление резултира во лупење на кожата. Ако имате реакција или осип, нормално е кожата да стане сува како хартија, а таквото чувство може да трае и до 30 дена, затоа што е толку неопходно за да се опорави бариерата на кожата, советува Јасна Обрадовиќ, добро позната козметичарка. Пред да започнете со примена на производи за хидратација во паника, обидете се да дефинирате што предизвикува првут, за да посегнете по вистинските производи за нега на кожата. Овие се најчестите причини за перутење на кожата:

Никогаш не одвојувајте снегулки од кожата со рацете или пинцета. Ова создава пукнатини во кожата и го отвора патот за бактериите

Сува кожа

Ако вашата кожа е природно сува или тоа се должи на влијанието на временските услови и престојот во простории со сув воздух, можете да направите неколку работи. Вклучете ексфолирачки и хидрирачки производи во редовната нега. Редовниот пилинг ќе ги отстрани мртвите клетки кои спречуваат да помине влагата. Хемискиот пилинг со алфа и бета хидрокси киселини им помагаат на клетките и го намалуваат првутот. Ексфолијацијата не треба да се прави премногу често, бидејќи може да ја иритира кожата – еднаш, можеби двапати неделно е доволно.

Никогаш не одвојувајте снегулки на кожата со рацете или пинцета. Ова создава пукнатини во кожата и го отвора патот за бактерии.

Ексфолијацијата е проследена со хидратација. Создава бариера помеѓу младата кожа и елементите од надворешното опкружување.

Мировите со керамиди, кокосово масло или вазелин помагаат кожата да создаде заштитна бариера и да ја задржи влагата. Кокосовото масло го исполнува просторот помеѓу клетките, а вазелинот создава заштитен слој на кожата. Ако вашата кожа е навистина сува, користете навлажнувачки спреј.

Погрешни производи за нега на кожата

За трајното перутење на кожата, размислете за промена на производите што ги користите. Мирисите и боите додадени на производите, како што се средства за чистење и навлажнувачи, па дури и детергент за алишта, можат да ја иритираат кожата. Употребата на нежни, хипоалергични производи може да го намали воспалението и првутот.

Сончање

Ако сте се зацрвиле како јастог после сончање, сигурно ќе следи перутење на кожата. Кожата ослободува мртви клетки за подмладување на горниот слој на епидермисот, а тоа е природен механизам. Ако сте изгореле многу, изберете производ со состојки кои ќе спречат воспаленија, како што е каламин или пантенол. Некои природни рецепти можат да предизвикаат алергиска реакција, затоа придржувајте се до докажани производи. Значи, производот треба да го спречи и смири воспалението и да содржи глицериди кои го забрзуваат закрепнувањето на кожната бариера.

Егзема

Кога првутот се појавува заедно со црвенило и чешање, тоа е веројатно егзема. Се јавува кога кожата не се опоравува природно заради недостаток на керамид, лепак кој ги држи клетките заедно. Производите засновани на петролатум, како и густите навлажнувачки креми ја штитат кожата и треба да се применуваат двапати на ден.

Псоријаза

Друга состојба што може да доведе до влошување на кожата е псоријазата. Се карактеризира со сребрени плакети кои се појавуваат на лактите и колената, чешање и лупење. Секој траен осип кој не се подобрува со редовна хидратација треба да го провери дерматолог.

Контакт дерматитис

Контактниот дерматитис може да предизвика воспаление на кожата, што често резултира со перутење кога станува збор за контакт со алергенот. Бидејќи осипот изгледа исто како кога е предизвикан од убод од отровен стршлен на патување или ставање нов парфем, може да биде тешко да се утврди дали првутот е последица на контактниот дерматитис или не. Консултирајте се со дерматолог.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi