8 трикови за како да се решите од испукани нокти: Се што ви е потребно го имате дома!

13 август, 2021
nokti-830x0

Ноктите што пукаат и лупат се знак за недостаток на одредени минерали и витамини. Во тој случај, им е потребна посебна грижа, но и промени во начинот на исхрана за вашите природни нокти да изгледаат како штотуку да сте излегле од салонот.

Бела лента преку ноктот укажува на недостаток на витамин Ц, протеини и фолна киселина. Ако ноктите се скршат и на нив забележите вертикални и хоризонтални жлебови, тоа укажува на недостаток на витамини А и Б, додека екстремно сувите нокти што пукаат предупредуваат на недостаток на витамин Б 12.

Изгребаните нокти, како и појавата на бели дамки, се симптоми на недостаток на железо и цинк.

Здравствените експерти препорачуваат доколку забележите вакви промени во вашите нокти, да внесете повеќе јаткасти плодови во вашата исхрана – бадеми, ореви, лешници, индиски ореви и бразилски ореви.

Испуканите нокти не се естетски пријатни, но козметичарите велат дека постојат осум трикови како да ги зајакнете ноктите и да изгледате уредно и здраво.

  1. Направете бања за нокти од топло растително масло, три капки јод и 5 капки лимон. Практикувајте ја оваа бања еднаш или двапати неделно.
  2. Во мало стаклено шише, истурете сончогледово масло (о, 6 дл), четири капки тинктура од јод и пет капки витамин А, и нежно протресете. Подмачкајте ги ноктите двапати дневно.
  3. Загрејте малку маслиново масло на пареа, а потоа потопете ги ноктите во него 10 минути. Потоа истријте го маслото во ноктите и месото околу нив.
  4. Загрејте го млекото за да биде топло, потоа потопете ги рацете и држете ги 5 минути. По неколку третмани со млеко, ќе забележите дека вашите нокти се поцврсти и поретко се кршат.
  5. Тријте растителен глицерин во вашите нокти секоја вечер и оставете да стои преку ноќ.
  6. Измешајте десет капки лимон со лажичка маслиново масло и тријте ја оваа смеса во вашите нокти двапати неделно. Најдобро е да го направите ова навечер пред спиење, така што ноктите ќе апсорбираат хранливи материи и лековити растителни супстанции од сокот и маслото во текот на ноќта.
  7. Можете исто така да користите сок од лимон самостојно, со тоа што редовно ќе го триете во ноктите и во пределот околу ноктите. Ги зајакнува ноктите и ја храни кожата и ја прави поздрава.
  8. Измешајте една лажица маслиново и рицинусово масло со една лажичка мед и половина лажичка мелени ореви. Нанесете ја смесата на ноктите и рацете и истријте ја, а потоа оставете да делува десет минути. На крајот, исплакнете со млака вода и нанесете хидратантна крема. Правете го овој пилинг еднаш неделно.

Ако ви недостасува железо и цинк, воведете додатоци и за борба против лупење на ноктите, јадете храна богата со токму тие витамини и минерали што ви недостасуваат секој ден.

Ако третманите за суви, кршливи и испукани нокти не помогнат, неопходно е да се консултирате со лекар. Имено, одредени болести може да се манифестираат со промени во ноктите. Во прилог на болести на тироидната жлезда, може да бидат и дијабетес, анемија, како и дерматолошки заболувања како што се псоријаза и габични инфекции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi