Ако го исфрлите белиот леб од вашата исхрана, ќе се случат овие три неверојатни работи !

19 јули, 2021
393361_bread-1892907-1920_f

Лебот е една од најпопуларните намирници, но ако го отстраните од исхраната, ќе се случат неверојатни работи.

Лебот постои во многу различни форми, а таа јаглехидратна бомба е штетна за нашето тело и линија, но исто така ја троши и нашата енергија.

Ако ја отстраните вашата омилена намирница од вашата исхрана, три неверојатни работи ќе се случат во вашето тело.

1. Ќе изгубите килограми предизвикани од вода

Лебот е полн со јаглехидрати, а нивното ненадејно елиминирање од навиките во исхраната на вашето тело се забележува скоро веднаш, во форма на губење на тежината. Но, не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на вода што се собира во организмот.

Ако го исфрлите лебот, полесно ќе ослабете

Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглени хидрати задржани во организмот задржува и врзува три до четири пати повеќе вода од неговата тежина.

2. Повеќе нема да бидете гладни цело време

Преработените јаглехидрати, како што е белиот леб, предизвикуваат ненадеен пораст на вашето тело и скок на шеќерот во крвта, кој потоа паѓа многу брзо. Овие промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои го зголемуваат чувството на глад и желба за храна, поради што се дебелееме.

Лебот е полн со преработени јаглехидрати

Но, тоа не значи дека треба целосно да го исфрлите лебот од вашата исхрана, туку да ги замените празните калории и белиот леб со оние направени од цели зрна што го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

3. Вашата енергија ќе се зголеми и варењето ќе се подобри

За разлика од интегралниот или црниот леб, белиот леб не содржи влакна, кои се неопходни за нормално функционирање на цревата и варење. Таквата храна предизвикува запек и проблеми со варењето на храната.

Откако ќе го отстраните белиот леб од менито и вклучите цели зрна во вашата дневна исхрана, варењето ќе започне да работи нормално и лесно.

Ќе почувствувате зголемување на енергијата

Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Ако е квалитетен, мозокот работи нормално, без мешање, но ако храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно, па се појавува чувство на слабост и замор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi