АКО ПИЕТЕ ЛАДЕН ПИЈАЛОК ЗА ВРЕМЕ НА ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ, ПРАВИТЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА! Ладената вода ни штети, а еве за што станува збор

5 јули, 2021
Screenshot_1

Иако може да изгледа како идеален начин за освежување, ќе направи повеќе штета отколку корист

Кога температурата надвор надминува 35 Целзиусови степени, многу луѓе често посегнуваат по чаша ладна вода од фрижидерот. Иако може да изгледа како идеален начин за освежување, тоа ќе направи повеќе штета отколку корист.

Веројатно ќе ви биде тешко да поверувате, но една чаша вода со умерена температура (значи не мора навистина да пиете жешка вода) е многу покорисна за вашето тело отколку изворски ледената вода.

Иако се препорачува туширање со ладна вода, експертите од оваа област не ве советуваат да посегнете по ладна вода. Ви откриваме кои се негативните својства на студената вода, а истовремено ве запознаваме со позитивните аспекти на топлата вода.

Студената вода е лоша за варењето на храната

Студената вода, како и сите ладни пијалоци како сокови, шејкови, газирани пијалоци и слично, влијаат на контракцијата на нашите крвни садови. Не би било толку страшно ако во тој случај варењето на храната што претходно сте ја јаделе не е ограничена и тешка, а и хидратацијата на самото тело е многу побавна.

Телото останува без енергија

Кога пиеме ладен пијалок, нашето тело спречува апсорпција на хранливи материи кои ни даваат енергија. Во тој случај, нашето тело ја користи својата резервна енергија за регулирање на температурата во самото тело, иако сметаме дека адекватно сме го изладиле и сме му помогнале. Ова однесување може да доведе до намалување на нивото на водата во телото, што е сосема спротивно од она што сакаме да го постигнеме.

Предности на топлата вода:

– Чаша вода со умерена температура, ја подобрува и забрзува хидратацијата на телото. После тоа, вашето тело не троши дополнителна сила и се чувствувате далеку посвежи.

– Исто така се стимулираат природни ензими за варење на храната, така што се ослободува потребната енергија во организмот. Храната што ја јадете е многу полесна за обработка и не создава чувство на тежина во стомакот.

– Експертите советуваат секое утро да пиете чаша млака вода со неколку капки свеж лимон за да бидете подготвени за сите предизвици што следат.

На почетокот може да биде тешко да ја замените ладната вода со топла, но по краток временски период во текот на кој сте ја направиле оваа замена, ќе забележите бројни позитивни промени во себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi