Aко пиете вода од пластични шишиња, водете сметка за ОВА!

25 септември, 2021
5f06d37394f0102ea4dbcd3aeb8f485e3619d805

Кога станува збор за флаширана вода, постојат разни болести кои се закануваат поради опасни хемикалии што може да се најдат во пластика,

Повеќето пластични шишиња со вода содржат опасна хемикалија наречена бисфенол А, попозната како БПА. Оваа хемикалија делува како синтетички хормон и може да го загрози хормоналниот баланс, да предизвика неплодност, дијабетес, дебелина, а некои истражувања докажуваат дека го зголемува ризикот од малигни заболувања.

Истражувањето спроведено во 2011 година на Харвард докажа дека луѓето во чија урина била пронајдена хемикалија БПА, имаат проблем со вишокот килограми.

Во прилог на ова истражување, постојат податоци од Здружението за рециклирање во Окланд, кои покажуваат дека производството на ПЕТ шишиња ослободува ацетон, бензен, толуен, метилен хлорид и други хемикалии за животната средина опасни.

Затоа, препорачливо е да користите пластични шишиња што имаат ознака HDP или HDPE, но најбезбедно е да ја замените пластиката со стаклени шишиња.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris