Бил Гејтс анализира: Пет работи што треба да ги знаете за новите соеви на коронавирус

1 април, 2021
bil gejts novi mutacii

Дали новите соеви на вирусот се нешто необично, зошто е добро кога се повторуваат мутации, зошто вакцините треба да бидат достапни за секого … Прочитајте што вели милијардерот и филантроп вели за тоа.

Бил Гејтс објави пет информации на блогот Гејтс Белешки, за кои смета дека се клучни за подобро разбирање што значат новите видови на коронавирус и како можеме подобро да се справиме со нив. Еве што тој кажа.

1. Ако некогаш сте биле вакцинирани против грип, веќе сте се справиле со нов вид на вирус

Вирусите еволуираат цело време. Ова не е особено невообичаено, иако може да звучи ново и застрашувачко за луѓето кои не се упатени во заразни болести. На пример, вирусот на грип брзо мутира, поради што ни треба секоја година нова вакцина за да можеме да се справиме со нови видови.

Ако сакаме да разбереме зошто се менува коронавирусот што ја предизвикува болеста КОВИД-19, треба да знаеме како работи и се шири во човечкото тело.

Како и сите вируси, тој има само една цел: да се реплицира. Кога напаѓа клетка во човечкото тело, таа ја измамува примамувајќи ја да ги следи упатствата кодирани во нејзината РНК за да започне да произведува нови копии на вирусот.

Овој коронавирус содржи инструкции долги околу 30 000 карактери, така што нема недостаток на можности за грешки во копирање. И тие се случуваат често.

Повеќето грешки доведуваат до вирус кој е функционално идентичен со претходниот или не може да се реплицира. Но, од време на време се јавува промена што му го олеснува влегувањето во човечкото тело или го избегнува имунитетот. Кога оваа изменета верзија почнува да се шири низ човечката популација, се појавува нов вид на вирус.

2. Постојано се појавуваат нови мутации и тоа може да биде добро

Иако сите вируси еволуираат, не сите го прават тоа со иста брзина и на ист начин. Вирусот на грип, на пример, брзо се менува, другите се побавни. За среќа, САРС-CoV-2, кој мутира полека од вирусот на грип, исто така спаѓа во втората група.

Во моментов се појавуваат голем број нови варијанти на вирусот. Тоа е затоа што коронавирусот заразил голем број луѓе ширум светот, давајќи му повеќе можност за промени. Откако ќе се намали бројот на случаи, се очекува да падне и бројот на нови верзии.

Покрај тоа, коронавирусот е многу поедноставен од вирусот на грип, така што има помалку достапни можни комбинации.

Повеќето мутации досега се случија на истото место: протеински скок што произлегува од површината на вирусот. Овој скок е клучен за ширење на коронавирусот, бидејќи неговата форма му овозможува да се поврзе со човечки клетки.

Со мали промени, тој може да стане значително поефикасен во таа врска и поинфективен или да го отежни откривањето на имунолошкиот систем. Но, ако се промени премногу, повеќе нема да може да се поврзе со човечките клетки. Ограничената можност за промена може да биде добро објаснување зошто се појавуваат нови мутации одново и одново.

Некои експерти веруваат дека веќе сме имале можност да ги видиме мутациите што треба да не загрижуваат најмногу. Сепак, коронавирусот порано нè изненадуваше. Можно е да го сторат тоа повторно.

3. Вирусот се менува, а не начините за контрола на пандемијата

Во изминатата година, слушавме како треба да го зауздаме КОВИД-19 најдобро што можеме, додека вакцината не пристигне и не стане достапна за секого. Многу вакцини што ги имаме денес се чини дека можат да спречат развој на тешка форма на болеста дури и кога се вклучени нови видови на вирус.

Прашањето на кое треба да се одговори сега е: Дали ќе треба да ги смениме вакцините за да се бориме со различните варијанти. Регулаторните агенции и фармацевтската индустрија работат на развој на модифицирана вакцина што може да стане достапна за неколку месеци доколку има потреба.

За сега, вели Гејтс, клучно е да се продолжи со употреба на испробани методи и да се обиде да го спречи ширењето на вирусот со одржување на јазот, носење заштитни маски и вакцинирање.

4. Важно е вакцините да бидат достапни насекаде

КОВИД-19 е здравствена закана ширум светот. Ова важи и за оригиналниот вирус и за неговите варијанти. Колку повеќе се шири, толку повеќе можности има за еволуција и развој на механизми со кои ќе се избегнат нашите заштитни мерки.

Ако вакцините не стигнат насекаде, ќе мора да научиме да живееме со можна појава на многу попроблематичен вид на вирус, со кој ќе биде потешко да се справиме. Дури и онаа што целосно ќе ги заобиколи постојните вакцини. Никој не сака такво сценарио. Затоа, најдобро е вакцината да се обезбеди на сите, рече Гејтс.

5. Следниот пат кога можеме да направиме подобро

Не можеме да избегнеме нови видови на вирус, но можеме да бидеме подобро подготвени за нови епидемии и пандемии. Секвенционирањето на гените во комбинација со подобро следење на болеста ќе биде клучно, смета Гејтс.

Ако тестот покажа дека сте позитивни на COVID-19, можно е вашиот примерок да биде избран за секвенционирање. Ова ќе им овозможи на истражувачите да го видат точниот распоред на 30.000 карактери кои ги сочинуваат упатствата вградени во РНК.

Овој код ќе биде внесен во базата на податоци, така што компјутерот може да го спореди со другите верзии што кружат наоколу. Ако се покаже дека е нов вид, научниците ќе можат да го споредат со други податоци за пренесување, смртност и хоспитализација и да проценат дали има причина за загриженост.

Истражувачите треба да развијат систематски пристап за да откријат нови видови што е можно поскоро. Проценето е дека треба да следиме најмалку пет проценти од сите примероци за да добиеме точна слика за тоа како вирусот мутира.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi