Болест која ја има секој трет човек, а не го ни знае тоа

5 август, 2021
Screenshot_1

Болест на движење, односно кинетозата, е многу честа појава, а според истражувањата, секој трет човек страда од неа. Всушност, скоро секој ќе почувствува болест при движење ако е изложен на доволно интензивна брзина.

Симптоми на болеста

Едноставно кажано, тоа е чувство на вртоглавица и гадење предизвикано од движење. Кинетозата се јавува во ситуации кога некои делови од телото чувствуваат движење, а други не. На овој начин, телото е збунето, бидејќи не се движи, но средното уво го детектира движењето. За тоа време, мозокот се обидува да открие каков сигнал да испрати до остатокот од телото.

Движечкото заболување може да се манифестира во возилото, но и на пример кога се возите со лифт или додека скијате. Во некои случаи, кинезиота се јавува и поради мигрена, семејна историја на оваа болест, хормонални промени или невролошки нарушувања.

Како и со многу други болести, кинетозата се манифестира различно кај секоја личност. Најчестите симптоми се бледа кожа, вртоглавица, зголемено потење, гадење, повраќање, брзо дишење, нервоза и поспаност.

Добрата вест е дека постојат многу начини за ублажување на симптомите на кинетоза.

Ако знаете дека ќе патувате долго време, избегнувајте тешки и масни оброци. Кога чувствувате гадење додека патувате, загледајте се во дел од пејзажот или стационарен објект, без разлика дали станува збор за далечен дел, хоризонт или небо.

Избегнувајте да читате книга, списание или да гледате во мобилен телефон или ТВ екран додека патувате.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi