БОЛЕСТ КОЈА НЕКОГАШ НЕМА СИМПТОМИ И МОЖЕ ДА БИДЕ СМРТОНОСНА! Лекари објаснуваат што да направите ако ви се закачи крлеж

4 мај, 2021
cesanje-simptom-korone-osip

Оваа грешка никогаш не смеете да ја направите!

Ако ве касне крлеж, никогаш не го вадете сами!

Доброто време со себе носи опасност од крлежи, носители на Лајмска болест, што може да доведе до промени во срцето, менингитис, но и невролошки испади, па дури и парализа! Најчесто се наоѓаат во шумите и во позапоставените зелени површини. Постојат многу крлежи заразени со бактеријата „Борелија бургдорфери“.

За опасностите од овие мали напади дискутираше инфектологот проф. Д-р Драган Делиќ од Клиниката за инфективни и тропски болести КСЦ и Прим. Д-р Александар Адамовиќ, дерматовенеролог. Тие се согласуваат дека никогаш не треба сами да ги отстраните крлежите!

„Пациентите сами ги отстрануваат крлежите со пинцета, ги потопуваат во бензин и ацетон. Важно е да не го допирате крлежот, туку да дојдете на Одделот за кожни и венерични болести. Кога крлежот ќе се отстрани правилно, тој се испраќа на анализа каде што се проверува за инфекција“, вели Адамовиќ.

Реакциите на местото на каснато потоа се следат три до четири недели.

„Ако крлежот бил заразен, на местото на каснување се развива концентричен црвен круг, кој внатре станува бел, и тој се шири. Потоа, се зема крв од пациентот, а ако има болест, започнува терапија“, објаснува Адамовиќ

Според инфектологот Драган Делиќ, првата фаза се лекува лесно.

„Пациентот кој доаѓа во првата фаза се лекува со антибиотици – пеницилин, амоксицилин или довицин. Терапијата трае три недели и дава добри ефекти“, вели Делиќ, додавајќи дека проблемот е ако случајот е асимптоматски.

Ако првата фаза не се третира или не е препознаена, може да се појават сериозни проблеми, тврди Делиќ.

„Кога ќе се појави втората фаза, можете да забележите промени во срцето, невроинфекции, како и менингитис, болки во зглобовите. Третата фаза на болеста сè уште не е наивна. Тогаш имунолошкиот систем е одговорен за клиничката слика, а не бактериите “, вели Делиќ, со што се согласува и Адамовиќ.

„Во занемарени случаи, Борелија може да го нападне и срцето и нервниот систем, но тие се занемарени случаи. Тие можат да предизвикаат невролошки испади, парализа, па дури и клинички слики слични на мултиплекс склерозата. Најлошите последици се дека едно лице исто така може да страда од оваа болест да умре “, заклучува Адамовиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi