Чувствувате болка за време на сексуалниот однос? Ова се можните причини

16 јуни, 2021
Screenshot_2

Диспареунијата е непријатен и болен сексуален однос кај жените, а може да биде последица на нарушувања во развојот на женските гениталии, воспаление на јајниците и јајцеводите, ендометриоза

Жените можат да почувствуваат болка за време и по сексуалниот однос во областа на вагината, позната како површинска диспареунија или подлабоко во карличната област, која ја нарекуваме длабока диспареунија.

Ако ве мачи овој проблем, знајте дека не сте сами во него бидејќи повеќе од 30 проценти од жените се жалат на болка за време и после сексуалниот однос.

Сексот не треба да биде болен – еве како да спречите болка

Површна диспареунија

Болката што ја чувствувате во областа на вагината може да има неколку причини, а ова се некои од нив:

 • Инфекција – Ова може да биде инфекција со кандида или сексуално пренослива болест, како што е гонореја. Во случај на сексуално пренослива болест, може да се појави вагинален исцедок
 • Менопауза – Намаленото производство на полови хормони може да доведе до сувост и болка при контакт
 • Вагинизам – непријатно чувство на затегнатост на надворешниот дел на матката, често се јавува во пресрет на сексуалниот однос и може да го направи болен или невозможен
 • Иритација на гениталиите или алергија предизвикана од спермициди, латекс или плакнење на вагината
 • Оштетување на вулвата, вагината или околните органи од траума, породување или осакатување на женски гениталии
 • Егзема и други кожни генитални заболувања, како што се лишаи на гениталиите склерозус

Длабока диспареунија

Ако чувствувате болка во карличната област за време на сексуалниот однос, овие можат да бидат причините:

 • Цисти на јајниците
 • Ендометриоза во која ткивото што припаѓа на внатрешноста на матката може да расте надворешно и да предизвика лузни
 • Миоми – израстоци на мускулното ткиво на матката, најчесто бенигни. Тие можат да се појават во близина на вагината или матката
 • Синдром на иритирани црева
 • Затвор
 • Во ретки случаи, рак

Исто така, постојат голем број на немедицински фактори кои можат да предизвикаат болка за време на сексуалниот однос. Овие вклучуваат недостаток на сексуална возбуда, стрес, па дури и историја на сексуална злоупотреба.

Многу од овие тешкотии можат да се третираат или ублажат со комбинација на техники, вклучително и професионално советување. Доколку ве мачи нешто од горенаведеното, важно е да одите на лекар за да се исклучат прво медицинските причини.

Болка за време на сексуалниот однос може да се појави од различни причини и затоа понекогаш е потребен мултидисциплинарен пристап за да се постави точна дијагноза и да се понуди соодветна поддршка. Овие вклучуваат психолози, уролози, гинеколози, па дури и дерматолози.

Доколку не се најде јасна медицинска причина, советник или сексуален терапевт може да ви пружи помош што ви треба за да ви помогне да истражите разни проблеми што влијаат на вашата способност да се опуштите и да уживате во сексуалниот однос. Многу важен фактор во ова може да биде вашиот однос со вашиот партнер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi