Да го повториме уште еднаш правилниот распоред на нанесување на skincare производите

27 јули, 2021
profimedia-0295690426-790x527

Без разлика дали сè уште упорно го следите корејскиот ритуал за нега на кожата во 12 чекори или имате минималистички пристап, редоследот по кој ги нанесуваме производите на лицето е исклучително важен и придонесува за подобра апсорпција на сите оние состојки што сакаме да ги постигнеме сјај и младост .

Чистење на лицето

Негата на кожата треба да започне со чистење на лицето, а ова особено се однесува на ноќната нега. Со цел да се отстрани целата шминка, но и загадувањето што може да ги затне порите и негативно да влијае на нашата кожа, експертите денес препорачуваат двојно чистење – прво со средство за чистење на база на масло или мицеларна вода, а потоа и средство за чистење на база на вода кое ќе навлезе подлабоко во кожата.

Тонер

Тонерот е опционален чекор, а во зависност од потребите на кожата, може да се користи навлажнувачки, осветлувачки или тонер што прави благ хемиски пилинг, како што се производи базирани на АХА киселини (бидејќи можат да иритираат, подобро е да не се користат тие на дневна основа).

Крем за очи

Кога ќе забележиме сува кожа околу очите, брчки или темни кругови под очите, време е да започнеме со употреба на крем за очи што одговара на специфични потреби и нежно да го протриваме во нежната кожа.

Серум

Многу важен производ кој содржи активни состојки: санирање на оштетена кожа, хидратација, осветлување, ублажување на брчките… Постојат многу различни серуми на пазарот и важно е да се најде таков што одговара на нашите потреби и по што ќе забележиме промена за подобро.

Хидратантна крема

Сите луѓе со сува кожа го знаат чувството на олеснување кога ставаат хидратантна крема, и ако користите активна состојка што може да ја иритира кожата, како што е ретинол, може да помогне во сувоста и чувствителноста на кожата што некои производи можат да ги предизвикаат.

Заштитен фактор

Дневната нега на кожата завршува со крем со заштитен фактор (и не, не само во лето) кој нè штити од УВ зрачење и со тоа спречува оштетување на кожата, а овој чекор е особено важен ако користите некои активни состојки чувствителни на сонце, како што се хемиски пилинзи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi