Дали е вистина дека стекнатиот имунитет не штити од нови видови на коронавирус: Вирусолог даде одговор

6 март, 2021
vakcina-koronavirus-4-830x0

Вирусолог и микробиолог на Специјалистичкиот ветеринарен институт во Краjeево, Миланко Шеклер, објасни дали вирусот корона може да се победи само ако сите станеме имуни или ако сите се вакцинираме, бидејќи некои научници, врз основа на истражување, утврдија дека нови видови на вирусот успешно го заобиколи имунитетот на оние што го фтија.

Сите вакцини се направени од приближно исти видови од почетокот на епидемијата. Тие започнаа од истите видови и нивниот производ е сличен, секој од нив работи. Појавата на нови видови е природна работа. Но, тоа не предизвикува поголема смртност.

На пациентот не му значи ништо дали има стандардна форма или нов вид, постапката на лекување е иста – истакна Шеклер и додаде дека се случило оние кои ја имале корона повторно да се заразат.

Некој кој имаше лесна клиничка слика, создаде ниско ниво на антитела, по неколку месеци тој проголта повеќе вирусни честички и доби сериозна клиничка слика. Тој се зарази со многу поголема количина на честички на вирусот и нормално е да се случи, но тоа се случува еднаш, нема да најдете некој заразен трипати и затоа сте вакцинирани двапати.

Јавноста не треба да биде заинтересирана за тоа колку видови има, се зборува дека има 16-17 илјади различни форми на корона, но тоа не е важно за јавноста. Ако нешто се случи, така што вакцината работи помалку, тие можат да бидат променети и заштитени од нови вируси во рок од неколку месеци – рече тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi