ДАЛИ ГИ СПУШТАТЕ РОЛЕТНИТЕ ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ? Еве зошто НЕ ТРЕБА да го правите тоа!

30 јули, 2021
281640_prozor-1_f

Светлината што ја пуштате во вашиот дом преку ден може да ги убие бактериите и да помогне да се намалат респираторните потешкотии

Студија спроведена од тим експерти од Универзитетот во Орегон покажа дека постои поврзаност помеѓу изложеноста на светлина и бројот на бактерии во прашината.

Истражувачите изложиле три простории на различни услови. Едната соба била во темнина, другата била изложена на сончева светлина, а третата на ултравиолетови зраци.

По 90 дена, темната просторија била најсоодветна за животот и развојот на бактерии и имало 12 проценти од нив, додека во просториите изложени на сонце и УВ зраци, имало 6,8 и 6,1 проценти од бактериите.

Бактериите од темната соба биле повеќе поврзани со респираторни проблеми отколку бактериите од другите две простории, покажа истражувањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi