Дали постојано ви се јаде нешто благо? Три пораки што вашето тело ги има за ВАС

4 октомври, 2021
slatki

Слушајте го вашето тело

Луѓето кои јадат слатки секој ден генерално имаат проблеми со вишокот килограми или промени на кожата, како што се мозолчиња и акни.

Она што треба да го направите е постепено да го намалите внесот на шеќер за да се ослободите од таа навика.

Рафинираниот шеќер, кој се наоѓа во повеќето индустриски слатки, во никој случај не е добар за здравјето на организмот.

Ако постојано имате потреба да јадете разни слатки, очигледно е дека вашето тело се обидува да ви испрати порака.

Допаминот е хормон кој промовира толку добро чувство кога конзумираме шеќер, а инсулинот е хормон кој го регулира нивото на шеќер. Кога внесуваме шеќер, доаѓа до зголемување на инсулинот. Ова предизвикува зголемување на ослободувањето на допамин, што прави да се чувствуваме добро и ја претвара конзумацијата на шеќер во навика.

Решението за ослободување од шеќерот е да се обидете да пронајдете здрава алтернатива. Со цел да се ослободиме од навиката за прекумерно уживање во слатките, особено после јадење, се предлага да се најде здрава навика со цел да се „репрограмира нашиот мозок“.

Хормони за глад

Друга причина зошто копнеете за шеќер може да биде поврзана со грелинот (хормон на глад). Ако не јадете доволно или не одржувате балансирана исхрана, ова може да бидат причините зошто нашето тело не ослободува доволно грелин.

Исто така, пребрзо конзумирање на храната прави да се чувствувате помалку задоволни после оброкот, што може да доведе до посилна желба за слатки.

Ниско ниво на серотонин

Ако некогаш сте се запрашале зошто се чувствувате како да се препуштате на слатките после напорниот ден, тоа може да има врска со нивото на серотонин во вашето тело. Серотонинот помага да се регулира расположението, па затоа е сосема логично дека нашето тело го посакува кога сме вознемирени, под стрес или во депресија.

Решението е да се најдат здрави начини за справување со анксиозноста и стресот.

Недостаток на спиење

Недостатокот на сон е поврзан со прејадување, особено со прекумерна потрошувачка на нездрава храна. Обидете се да спиете околу осум часа и воспоставете рутина за спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris