Дали смее да се пие алкохол пред и после вакцината за Ковид-19, објаснуваат експертите

6 април, 2021
alkohol-zdravica-shutterstock_344255849

Ако треба наскоро да ја добиете вакцината за Ковид 19, може да имате многу прашања за тоа што треба и што не треба да правите пред и по вакцинацијата. На пример, се прашувате дали е безбедно да се прослави последната вакцина со неколку пијалоци. Експертите во скоро сите земји објавија упатства за луѓето кои штотуку биле вакцинирани, но, иако препорачуваат да се избегнуваат лекови против болки пред вакцината – алкохолот не се спомнува никаде.

Не возвраќајте на вашиот имунолошки систем

На пример, во Велика Британија, експертите неодамна ги советуваа луѓето да избегнуваат конзумирање алкохол неколку дена пред и по приемот на вакцината ковдид 19.

  • „Вашиот имунолошки систем мора да биде во врвна состојба за да имате добар одговор на вакцината, па ако пиете ноќта пред или веднаш по вакцинацијата, тоа нема да ви помогне“ – вели д-р Шина Круикшанк, имунолог од Универзитетот во Манчестер.

Од екстрема до 3 дена апстиненција

Руски здравствен службеник отиде многу подалеку со неговата неодамнешна изјава, велејќи им на луѓето кои примија вакцина Спутник V дека треба да се воздржуваат од алкохол дури два месеци пред. Сепак, креаторот на вакцината Спутник V, д-р Александар Гинтсбург, подоцна рече дека овој совет е премногу екстремен. Според него, воздржувањето од алкохол треба да биде 3 дена по секоја инјекција, а како што потсети, овие упатства се однесуваат на сите вакцини.

За време на клиничките испитувања, алкохолот не беше исклучен

Во САД нема официјална владина препорака за консумирање алкохол пред или по која било од трите вакцини на 19 ковциди што се користат во оваа земја. Но, истражувањето спроведено на вакцините „Moderna“, „Pfizer-BioNTech“ и „Johnson & Johnson“ не ги замолија учесниците во студијата да избегнуваат алкохол, а резултатите од тестот не ги споменаа луѓето кои пиеле алкохол по вакцинацијата.

Препорачаното време на апстиненција е…

Сепак, иако нема докази дека конзумирањето на алкохол влијае на ефективноста на вакцината за Ковид 19 или предизвикува несакани здравствени последици, лекарите советуваат да не се пие алкохол веднаш по приемот на вакцината.

„Несаканите ефекти на вакцината вклучуваат болка во мускулите на местото на убодот, замор… Со комбинирање на ова чувство со ефектите на алкохол, ризикувате да се чувствувате многу полошо“ – вели д-р Танија Елиот од NYU Langone Health. Д-р Џагадиш Реди од Providence Mission Hospital во Калифорнија се согласува.

„Иако нема податоци за ова, се препорачува да се воздржите или да се намали внесот на алкохол во текот на првите 48-72 часа по вакцинирањето, бидејќи ова е вообичаен период во кој може да се очекува ефектот на вакцината во форма на замор, болка во мускулите, болка на местото на инјектирање“ – објаснува д-р Реди.

Некои би ја обвиниле вакцината за мамурлак

„Друга работа, како што нагласуваат експертите, е дека луѓето кои пијат алкохол по вакцинирањето може да ја обвинат вакцината за симптомите на мамурлак. Овие луѓе би можеле да пријават мамурлак од алкохол како несакан ефект на вакцината, иако тоа не е точно, и истото ќе им го кажуваа и на другите луѓе, што би ги одвратило од вакцинирање, што воопшто не е добро“ – посочува др. Амеша Адаjaа од Центарот Џон Хопкинс.

Наместо да „удирате“ врз алкохолот по вакцинирањето, здравствените експерти советуваат дека треба да му дадете време на вашето тело да се опорави.

„Фокусирајте се на одмор и внесување на многу вода, односно хидратација. Секогаш можете да славите со вашиот омилен коктел, но неколку дена подоцна од приемот на вакцината. Само не заборавајте да ги следите препорачаните дневни упатства – два пијалоци за мажи и еден за жени. Иако случајната или умерена потрошувачка на алкохол нема да влијае на вашиот одговор на вакцината за Ковид 19, прекумерната потрошувачка на алкохол е лоша од низа други здравствени причини, потсетува д-р Елиот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi