Дали треба да ја чешлате МОКРАТА КОСА? Еве што велат професионалните фризери!

1 септември, 2021
404402_hairbrush-349563-1920_f

Нема поубаво чувство отколку да влечете чешел низ косата. Покрај запците што го масираат скалпот, косата станува понавикната и помека. Само чешлање ја отплеткува косата, го масира скалпот и ја подобрува циркулацијата. Експертите советуваат чешлање на косата од коренот до краевите, со дрвен чешел или оној од природни материјали.

Сето ова го знаеме, но дали е добро да се чешла влажната коса?

За оние кои имаат права коса, чешлањето на влажна коса ја суши и ја оштетува косата. Имено, влажната коса е поранлива и чувствителна. Кога ја растегнуваме влажната коса, таа се издолжува, се растегнува и на крајот се крши.

Оние што имаат кадрици или брановидна коса, од друга страна, треба да ја чешлаат додека е влажна. Или барем малку влажно. Сувата кадрава коса не може да се чешла, да бидеме реални. Сепак, треба да се биде внимателен и овде. Препорачливо е да испрскате мелем за коса пред чешлање и да ги чешлате кадрици.

Колку често треба да се чешла косата?

Тоа зависи од самиот тип на коса. Советот е да избегнувате четкање секој ден, и наместо тоа, одделете ја косата со прстите, особено ако имате кадрици.

DIY спреј за чешел за коса

Користете го секој пат кога сакате да ја чешлате косата.

Состојки:

3 лажици регенератор
Топла вода
Обично се препорачуваат неколку капки есенцијално масло по ваш избор (орев, рицинус, маслиново или кокос).
Шише со спреј

  1. Истурете 3 лажици регенератор во празно шише и додадете топла вода.
  2. Промешајте и додадете есенцијално масло и повторно промешајте.
  3. Испрскајте го овој спреј пред секое чешлање, и можете да го користите и на влажна и на сува коса.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi