Дали зборувањето во сон е опасен феномен? Експерти ги наведуваат причините што ги предизвикуваат овие необични феномени

7 август, 2021
spavanje-ccscc-660x450

Зборувањето во сон е прилично честа појава кај возразните луѓе, а особено е изразено и кај децата. Истражувањата покажаа дека речиси 66% од луѓето зборувале во сон барем еднаш во животот.

Некои луѓе можат дури и да разговараат со луѓето околу нив, кои се будни. Зборувањето во сон може да се случи во која било фаза, но тоа е најизразено, се разбира, за време на РЕМ фазата, кога сонуваме. Сомнилогијата е краткорочна и не е производ на рационалното.

Националната фондација за сон наведува дека овој феномен е предизвикан од неколку фактори. Покрај стресот, депресијата и недостатокот на сон, зборувањето додека спиете влијае и на консумирање алкохол или мамурлак, но може да се поврзе и со други болести, особено нарушувања на спиењето и кошмари. Во ретки случаи кај возрасни, зборувањето во сон е поврзано со ментална болест или ноќни напади.

Иако разговорот во сон не е опасен за вашето здравје, може да биде иритирачки за лицето што спие до вас. Затоа, ако го правите тоа, проверете дали спиете доволно, држете се до распоредот за спиење и избегнувајте алкохол и тешка храна пред спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi