ДИЕТИ ОД КОИ ВСУШНОСТ СЕ ДЕБЕЛЕЕМЕ: Како да знаеме што да избегнуваме кога сакаме да ослабеме?

22 јуни, 2021
Dijeta (1)

Ако сте од луѓето кои сметаат дека е доволно да изберете хит протеинска диета од Гугл, без гладување и да ја средите линијата за кратко време, не сте во право! Имено, зад многу режими на исхрана стојат квази-експерти, кои можат да направат повеќе штета отколку добро. Затоа е добро да се знае која диета всушност ве дебелее наместо да ви губи тежина.

Проф. Д-р Јагода Јорга, субспецијалистички диетален терапевт, ги откри стапиците на популарните брзи диети.

Последици од популарните диети

Секогаш има многу проблеми со диетите, но се чини дека најважните се – како да знаете од што да се држите настрана кога барате правилна диета.

„За почеток, не користете диета што елиминира цели групи на храна или хранливи материи, на пример, диета без млечни производи, без јаглехидрати, без житарки. Сите диети кои имаат недостаток на една работа, а прекумерно нешто друго прават двојна штета и не треба да се применуваат повеќе од две недели со цел да се намали штетата “, вели проф. Д-р Јагода Јорга за nova.rs.

dijeta

Меѓу ваквите диети се и диетата на ООН, кето, Аткинсон. Сепак, сите тие се многу популарни, па затоа привлекуваат милиони низ целиот свет.

„Протеините даваат чувство на ситост, имаат одличен термички ефект, трошат над 25 проценти калории за сопствен метаболизам, а некои тие ги нарекуваат негативни калории. Сит сум, а слабеам. Луѓето се чувствуваат одлично, иако, на пример, немаат витамин Ц, калциум. Проблемот е што тие ќе ги видат последиците само подоцна, на пример, за 20 години кога ќе се појави остеопороза. Каква штета ќе предизвика ваквата диета зависи од возраста, од резервите на она што организмот треба да го консумира затоа што не внесуваме храна“, вели д-р Јорга.

Се дебелееме од она од што никогаш не ни било проблем порано

Дека оваа штета не мора да достигне до нас само во подоцнежните години е пример за контроверзниот случај на диетата на Дукан. Имено, Пјер Дукан, француски лекар и нутриционист, полуде и познати и непознати луѓе ширум светот со својата книга во која ветува резултати за релативно краток временски период и стабилизирање на посакуваната тежина на долг рок. Сепак, Дукан ја изгуби медицинската лиценца во Франција пред неколку години, бидејќи неговата диета имаше многу сериозни компликации кај адолесцентите во врска со запирање на растот и развојот.

hrana

Веста покажа колку е важно нутриционистичката терапија да се регулира на вистински начин со цел да се спречат потенцијални сериозни штети на здравјето, и дека треба јасно да се оддели дали диетата има ефект или не, односно дека нема да има ништо од витката линија после тоа.

„Иако целта на сите овие диети е да се намали внесот на калории затоа што тоа е единствениот начин за слабеење, сите диети со ниски калории, дури и најдобрите, доведуваат до пад на метаболизмот. По нив, почнуваме да се дебелееме од она што никогаш порано не ни било проблем. И така брзите диети го тренираат организмот за побрзо дебелеење“, предупредува лекарот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi