Диско модата обележа една ера и остави свој белег засекогаш: Дали се враќа ретро-шикот?

10 февруари, 2021
shutterstock349741262-830x0

Трендовите од минатиот век повторно се актуелни

Музичките насоки ги диктираа модните трендови, но и обратно. Револуцијата на музичката сцена започна во 60-тите години на минатиот век и избија разни стереотипи, но и табуа.

Се чини дека познатиот фестивал „Вудсток“ ја смени историјата на музиката засекогаш. Но, кај младите, растеше желбата за слобода, да се истакнат и да се создаде нов свет за кој тие веруваа дека ќе биде подобар од оној во кој живеат, заробен од стигмата и предрасудите.

Како што се случи светската музичка револуција, таа неминовно се одрази и на модните трендови. Тесните фармерки кои се ширеа од колената, познати како ѕвонарки, ги носеа сите и останаа популарни до ден-денес.

Лентите за коса како украсен детал ги носеа и мажите и жените, а она што најмногу се истакна во оваа временска ера беа раскошните бои, како и шарените и цветни дезени кои беа карактеристични за таканаречените цветни деца.

„Вендсток трендот“ се прелеа во диско мода, кој исто така беше богат со бои, овојпат малку поинтензивен и светкав и со задолжителни светки. Латекс хеланки, светки и сјајот, многу поинтензивна и смела шминка беа заштитен знак на 80-тите. години.

Во 1980-тите, модните индустрии влегоа во трка да го освојат пазарот сè додека не се појави класификација на брендови што предизвика длабоки поделби на класите.

Исто така, деталите како огромни очила кои го покриваа скоро целото лице, над познатите „ленови“, и денес имаат свои обожаватели.

Сè повеќе секојдневниот стил и модата се чини дека имаат предност. Акцентот е повеќе на удобноста отколку на естетиката, но не е спорно дека некои симпатични трендови се враќаат „на голема врата“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi