ДОКОЛКУ ЈАДЕТЕ ЦЕЛ ДЕН САМО КРАСТАВИЦИ, КОЛКУ МОЖЕТЕ ДА ОСЛАБНЕТЕ? Резултатите ќе ве воодушеват, но едно нешто не смеете да правите

7 март, 2021
krastavac

Исклучително ефикасен режим, помага кога сакате брзо да изгубите повеќе килограми.

Рутината на која честопати прибегнуваме кога сакаме да го поништиме негативниот ефект од последователно прејадување или да го исчистиме телото од насобраните токсини е да го поминеме целиот ден на сокови (без дополнителни шеќер) или да јадеме само една храна, обично овошје или зеленчук.

Овој вид „пост“ е исклучително ригорозен, количината на потрошени калории едвај му обезбедува на организмот доволно енергија за да го издржи денот, но предноста е во тоа што навистина дава резултати – топи килограми и извршува своевидна детоксикација преку голема количина на излачена течност.

Нутриционистите тврдат за овој ригорозен режим, некои не го препорачуваат – особено на хронични пациенти со оштетен имунитет, додека некои веруваат дека тоа е одличен начин за „брзо“ обновување на телото и стимулирање на метаболизмот.

Една од намирниците што најмногу се препорачува на овој ден пост е краставицата. Полна е со вода што ве одржува сити, го освежува организмот и го чисти од токсини. Има исклучително ниска калориска вредност, во 100 гр содржи само 14 калории.

Но, највредното нешто за оваа храна за луѓето кои сакаат да изгубат тежина е винска киселина, супстанца што значително го забавува процесот на претворање на јаглехидрати во маснотии.

Резултатите од „краставичките денови“ се неверојатни, може да изгубите до 3,5 кг за 24 часа.

Она што е важно да се знае е дека ако одлучите да ја базирате вашата исхрана цел ден само на краставици, содржината на калории е минимална, едвај достигнувајќи 300 kcal, така што секој со хронично заболување, ослабен имунитет, како и бремени жени и деца, не тие треба да го практикуваат.

Посебна забелешка е дека овој ден е најдобро да го поминувате дома, без многу физички напор и ментален стрес.

Како изгледа еден ден на краставици? Распоредете 1,5 кг свежи краставици во 5-6 оброци. Јадете ги без сол, сосови и зачини, но можете да додадете 1-2 лажици овесни слегулки и 2 тврдо варени јајца.

Напоменуваме, овој режим е исклучително ригорозен, не се препорачува за бремени жени, деца, лица со хронични проблеми и секако е подобро да се консултирате со лекар пред да одлучите да го примените.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris