Дознајте зошто луѓето ЗБОРУВААТ НА СОН и дали има причина за грижа!

17 септември, 2021
223375_gothic-2910057-960-720_f

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор човек успеал да слушне како некој зборува и спие истовремено.
Сомнилокија, како што овој феномен професионално се нарекува, претходно се сметаше за нарушување на спиењето, но беше отстрането од списокот на Меѓународната класификација на нарушувања на спиењето и сега се смета за феномен што понекогаш се јавува додека спиеме.

Иако науката нема дефинитивен одговор на прашањето зошто луѓето зборуваат во соништата, експертите се согласуваат дека во повеќето случаи ова не е причина за загриженост.

Водете дневник

Не постои познат начин за намалување на разговорот за време на спиење. Избегнувањето стрес и нормалниот сон можат да влијаат на вашата мирна ноќ. Можете да водите дневник за спиење, кој ќе ви покаже каков е вашиот ритам на спиење и будење. Правете го тоа две недели. Запишете го времето на спиење, времето кога грубо сте заспале и кога сте се разбудиле. Добро е да ги запишете сите лекови што сте ги земале и во кое време од денот сте ги земале. Запишете и што пиевте, особено ако станува збор за пијалоци со кофеин и алкохол.

Во сон, можете да зборувате за работите што ги преживеавте во текот на денот, но и за некои тајни фантазии. Научниците опишуваат дека луѓето зборуваат максимум 30 секунди по епизода, па дури и повеќе од еднаш во иста ноќ.

Ако зборувате во сон уште од дете, нема причина да се грижите.

Овој феномен е многу чест во рана возраст и адолесценција, околу 50 проценти од децата на возраст од 3 до 10 години, и момчиња и девојчиња. Ако имаат лоши соништа, децата врескаат и викаат и понекогаш е тешко да ги разбудите. Некои експерти веруваат дека сомнилоквијата е наследна.

  • Втората фаза од животот во која се очекува ова е во триесеттите години, кога за првпат ќе започнете да делите кревет со некого. Се разбира, можеби сте го правеле тоа порано, но немаше кој да ви го сврти вниманието. Кај возрасните, зборувањето во сон е поврзано со недостаток на сон, па дури и несоница. Но, ако сте во педесеттите години или постари и одеднаш почнувате често да зборувате во сон, причините може да се должат на земање одредени лекови, емоционален стрес, треска и ова може да биде еден од првите симптоми на Паркинсонова болест или деменција – вели специјалистот за спиење Мајкл Бреус ..
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris