ЕЛИКСИР ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Овие 3 пијалоци од БАНАНА топат масни наслаги!

4 јуни, 2021
eliksir od banani


И покрај поштото мислење дека бананите треба да се избегнуваат ако сакате да изгубите тежина, таа е една од најпосакуваните состојки во диеталните пијалоци, благодарение на калиумот, кој го решава вишокот вода во организмот. Бананите се богати со калиум, кој помага да се отстрани вишокот вода од телото, а една банана содржи дури 450 мг од овој елемент.

Покрај тоа, природните шеќери – фруктоза, сахароза и гликоза, се одличен извор на енергија за нашето тело, затоа конзумирањето банани го мами гладот.

Може да се користи банана во диетални пијалоци како основа за топење на природни маснотии, на која се додава :семе од лен, бобинки и спанаќ, кои, меѓу другото, му даваат на нашето тело витамини и минерали.

 1. ПИЈАЛОК ОД БАНАНА И ЛЕНЕНО СЕМЕ

Состојки:

 • 1 банана
 • 1 портокал
 • 2 лажички сурутка
 • 2 лажички семе од лен

2. ПИЈАЛОК ОД БАНАНА И БОБИНКИ

Состојки:

 • 1 банана
 • 1 чаша бобинки (боровинки, малини, брусница)
 • 1 лажичка мед
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • половина чаша млака вода

3. ПИЈАЛОК ОД БАНАНА И СПАНАЌ

Состојки:

 • 1 банана
 • 200 гр измиен свеж спанаќ
 • половина чаша јогурт со помал процент на маснотии
 • третина од чаша овесна каша
 • 1 лажичка мед

Подготовката на овие пијалоци е иста за сите видови, само треба да ги ставите состојките во мешалка да се измешаат. Овие диетални, но пред се здрави пијалоци може да се консумираат како ужинка или вечера, иако имаат најдобар ефект врз организмот наутро – за појадок, бидејќи тогаш организмот најдобро ги апсорбира и препознава состојките што ќе направат вистинска инвазија на вашиот масни наслаги околу половината.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi