ЕВЕ КАКО ДА ГО АКТИВИРАТЕ ГЕНОТ ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ И МЛАДОСТ: Совети на нутриционист за воведување на телото во кетоза!

6 мај, 2021
Getting-in-Ketosis-Quickly

Кога преминувате на кетогена диета, првиот чекор е да ја отстраните спакуваната, преработена храна. Ако имате алергија на храна или чувствителност, мора да бидете внимателни и да ги избегнувате овие намирници што предизвикуваат алергии. Покрај тоа, најважно е да јадете вистинска, домашна, зготвена храна, многу здрави масти и што е можно помалку житни култури.

Еванс препорачува да се избегнуваат млечни производи затоа што е тешко да се остане во кетоза ако ги јадете или пиете. Галактозата е јаглени хидрати во нив и лесно можете да ги внесете сите нето јаглехидрати на ден со една чаша млеко. Казеинот исто така може да предизвика или да придонесе за воспаление кај луѓето кои се чувствителни на тоа.

За да влезете во кетоза, првото правило е да ги пресечете порциите на половина, а потоа да ги елиминирате оние производи што се штетни.

Клучот за успехот во исхраната со многу маснотии е да јадете висококвалитетни, здрави масти, не оние кои најчесто се наоѓаат во преработена храна и растителни масла кои се присутни во сите спакувани производи.

Нутриционистот Еванс препорачува да земате две порции здрави масти со секој оброк. На пример, можете да додадете една авокадо и една лажица маслиново масло во салата.

Кои се здравите масти?

 • Маслинки и маслиново масло (проверете дали шишињата се со сертификат, бидејќи 80 проценти од маслиновото масло се разредува со растителни масла. Исто така, треба да се избегнува готвење со маслиново масло. Користете го ладно)
 • Кокос и кокосово масло (одлично за готвење затоа што може да издржи повисоки температури без оксидација)
 • Животински омега 3 масти: мала масна риба (сардини и сардела)
 • Путер направен од сурово органско тревојадно млеко
 • Сурови ореви како ореви од макадамија и ореви
 • Семиња како црн сусам, ким, тиква
 • Авокадо
 • Органско месо
 • Сало (одлично за готвење)
 • Ги (ghee)
 • Суров путер од какао
 • Органски жолчки

Дали повремениот пост или глад помагаат?

Гладувањето е многу важно. Без разлика дали е периодично (ако се прејадете еден ден, не јадете скоро ништо следниот ден) или постојан пост (кога јадете 8 часа и постите 16 часа), истражувањето покажало дека овој вид диета дава совршени резултати за повеќето луѓе, вклучувајќи ги и оние кои страдаат од сериозни болести.

Ако имате дијабетес тип 2 и имате прекумерна тежина, се верува дека постењето една, две или дури три недели всушност ќе помогне во активирање на диетална кетоза, што ќе ви овозможи ефикасно да согорувате маснотии. Со исклучок на пософистицирани стратегии, како што е постот, на пациентите ќе им требаат два до три месеци или повеќе пред да се префрлат на нутриционистичка кетоза, вели Еванс.

Сепак, треба да бидеме внимателни со постот. На пример, ако некое лице зема лекови за висок крвен притисок, притисокот може да се врати во нормала по постот, и ако ги консумирате лековите во иста мера како и порано, постои голем ризик од мозочен удар. Затоа, задолжително е да се консултирате со лекар пред периодичен пост.

Кетогена диета за слабеење

Вашиот мозок ќе работи подобро на поефикасни горива (т.е. масти или кетони). Честопати, подобрувањето на свеста ќе биде едно од првите работи што луѓето ќе ги забележат кога ќе се префрлат на кетогена диета. Луѓето исто така известуваат дека нема глад и дека не копнеат по одредена храна. Не заборавајте и на губењето на тежина.

“Кога првпат се префрлив на оваа програма за исхрана, тежев 80 килограми. Јадев 2.500 до 3.000 калории на ден, но мојата тежина падна на 74 килограми. Колку што разбрав, морам да јадам најмалку 3.500 – 4.000 калории на ден да ја задржам мојата идеална тежина. “, вели д-р Евенс.

Евенс го забележа и следново:

“Тоа е многу спротивно на здравиот разум … затоа што сме навикнати да мислиме дека маснотиите се лоши, дека тие ќе не здебелат и имаат многу калории. Скоро универзално, ако некое лице премине на масна диета, губи тежина без стрес и често мора да јадат повеќе за да одржуваат диета. Треба да им кажеме на луѓето на диета да јадат повеќе и повеќе. Ова покажува дека работите не се толку едноставни како внесување и оставање калории. Знаеме дека не работи. Никогаш не работеше. Кетогена диета или храна со висока содржина на маснотии е еден од најдобрите начини да го доживеете тоа сами, бидејќи ќе откриете дека јадете повеќе калории од кога било и дека сте многу посреќни и дека сепак можете да изгубите тежина. Мислам дека создава леснотија – можноста да се префрлате помеѓу изворите на гориво е многу лесен начин да станете потенки“.

Кетогена диета или диета со многу маснотии има антиинфламаторно дејство

Постојат две главни горива што вашето тело може да ги користи за енергија: шеќер и маснотии. Една од причините зошто вреди да согорувате маснотии е затоа што е „почисто“. Малку е незгодно сепак. Маснотиите се подобар избор од шеќерот бидејќи согоруваат без да се создаваат големи количини на реактивни видови кислород (РОС) и секундарно загадување со слободни радикали. Шеќерот е повалкано гориво затоа што создава многу повеќе РОС. Претерување предизвикува воспаление и предвремена дегенерација.

„Обично им велам на пациентите маснотиите се многу антиинфламаторно гориво за вашето тело… Јадете разновидно и вежбајте понапорно. Многу од овие работи всушност ги активираат гените за долговечност за кои толку многу слушаме … Неверојатно е колку од овие природно-стресни ситуации всушност го туркаат вашето тело во вистинската насока.„

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi