Еве како да спасите човек кој доживеал МОЗОЧЕН УДАР: Сè што ви треба е една игла!

12 мај, 2021
Screenshot_9

Запомнете го овој метод добро, бидејќи можете да помогнете некому и да му го спасите животот

Кога некое лице добива мозочен удар, мозокот не прима доволно кислород, што доведува до смрт на мозочните клетки. Таквата ситуација бара итна медицинска помош! Еве неколку совети како да спасите некој што доживеал мозочен удар. Најважно е да не го движите лицето кое има мозочен удар. Земете медицинска игла, но ако немате, и обична ќе ви помогне.

Ако користите обична игла, не заборавајте да ја стерилизирате (држете ја иглата над огин) пред да ја користите. Кога иглата е стерилизирана, боцнете ги врвовите на сите 10 прста со неа, под ноктите на повреденото лице. Ако нема крв, затегнете ја кожата и притиснете посилно, така што крвта ќе почне да тече.

Откако ќе ги избоцкате сите 10 прсти и тие ќе започнат да крварат, ќе забележите дека пациентот се враќа во нормала. Масирајте му ги ушите на пациентот додека не станат црвени, а за подобра циркулација, боцнете го секој ушен лобус двапати додека не се појават две капки крв. Почекајте пациентот да се стабилизира, а потоа однесете го во болница, освен ако веќе не сте повикале брза помош.

Не принудувајте го пациентот да седне, бидејќи тоа може да предизвика пад на крвниот притисок, па затоа е подобро да биде во лежечка положба.Ова е традиционален кинески метод што се користи со години. Кинески експерти тврдат дека овој метод е стопроцентен ефикасен и дека навистина може да помогне да се спаси некој од мозочен удар. Мозочниот удар е втора причина за смртност во светот. Затоа, добро запомнете го овој метод!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi