ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ АКО ЕДЕН МЕСЕЦ ЈАДЕТЕ ПРЕЗРЕАНИ БАНАНИ: Прават чуда!

1 септември, 2021
189701_profimedia0159837003-1_ls

За жал, повеќето луѓе не се свесни за неверојатните здравствени придобивки што бананите ги имаат природно.

Бананите го содржат следново: калиум, витамин А, витамин Б, витамин Ц, вкупни јаглехидрати, диетални влакна, протеини и железо. Шеќерите што се наоѓаат во бананите се природни. Глукозата, фруктозата и сахарозата се добри шеќери за консумирање. Тие исто така имаат значително ниво на допамин и катехини, кои дејствуваат како антиоксиданси.

Еве како тие влијаат на телото:

Бидејќи бананите се добар извор на растителни влакна, калиум и витамин Ц, тие се одличен избор на храна за оние со дијабетес.

Го намалуваат крвниот притисок

Калиумот е познат по својата способност да го намали крвниот притисок. Тоа го прави со балансирање на ефектите од солта. На телото му треба рамнотежа на натриум и калиум за да го одржува крвниот притисок на здраво ниво.

Го штитат срцето

Растителните влакна, калиум, витамин Ц и витамин Б6 што се наоѓаат во бананите се одлични за здравјето на срцето. Потрошувачката на калиум од 4.069 мг дневно е директно поврзана со 49% помал ризик од исхемична срцева болест, во споредба со оние кои консумирале само околу 1.000 мг. Бананите исто така ги намалуваат шансите за мозочен удар! Бидејќи бананите се добар извор на растителни влакна, калиум и витамин Ц, тие се одличен избор на храна за оние со дијабетес. Се покажа дека диетите богати со растителни влакна го подобруваат нивото на инсулин, што ги прави бананите одличен избор. Сепак, јаглехидратите што се наоѓаат во бананите треба внимателно да се забележат.

Го подобруваат варењето

Бананите имаат способност да се борат со горушица, дијареа и запек. Тоа е затоа што тие се лесно сварливи. Сепак, исто така, треба да се забележи дека 1% од оние кои страдаат од рефлукс на киселина мислат дека бананите го влошуваат проблемот. Не работат за секого.

Го подобруваат расположението и меморијата

Бананите се можеби најсовршената храна за мозокот во светот. Со снабдување на мозокот со хранливи материи неопходни за правилно невролошко функционирање, бананите му помагаат на мозокот да го регулира расположението и апетитот, истовремено поддржувајќи важни когнитивни функции како што се фокусот и меморијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi