Еве што значи ако често се ПРОЗЕВАТЕ дури и кога сте НАСПАНИ, ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ

10 октомври, 2021
Screenshot 2021-10-09 210431

Зевање го нормализира крвниот притисок, го подобрува расположението и помага да се спречат срцеви напади и други срцеви заболувања, велат лекарите. А дали знаете како се појавува овој феномен на прво место, зошто се прозеваме?

Зевањето е најмистериозниот феномен на човечкото тело и се уште е предмет на бројни истражувања на научниците. Познато е дека бебињата почнуваат да се прозеваат во утробата, и речиси и да нема живо суштество што не го прави тоа.

Обично мислиме дека зеваме бидејќи не сме спиеле доволно или кога ни е здодевно, но тоа воопшто не е вистина. Истражувањата покажаа дека овој феномен нема никаква врска со недостаток на сон или досада.

– Има ситуации кога човек се прозева, а не е ни малку поспан – забележуваат сомнолозите.

Овој феномен се јавува кога сме во загушлива просторија, каде што е премногу топло или нема воздух, а понекогаш и кога сме загрижени. Кога сме под стрес, мозокот повторно се вклучува и се „прегрева“. Нервниот систем веднаш ја вклучува заштитата, а тоа е прозевањето, обидувајќи се да го „олади“ мозокот.

Уште потешко е да се објасни зошто зевањето е толку заразно. Според една теорија, тоа е добро познат рефлекс на „имитација и емпатија“.

Без оглед на причината, сите лекари се согласуваат – зевањето е многу корисно!

Кога се прозевате, дишните патишта се отвораат широко, а мускулите се релаксираат, по што, за само една секунда, се јавува многу пријатна и здрава состојба на полу-губење на свеста. Ова помага да се ослободите од стресот и заморот и го стимулира мозокот.

Зевањето, исто така, ја стимулира активноста на лакрималните жлезди, го нормализира крвниот притисок, го подобрува расположението, а научниците велат дека помага да се спречат срцеви напади и други срцеви заболувања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris