ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ ГИ ПРЕДУПРЕДИ ГРАЃАНИТЕ: Оваа група на луѓе не смеат да ја примат втората доза на АстраЗенека вакцината

22 мај, 2021
Opera Snapshot_2021-05-22_015634_www.alo.rs

Европската агенција за лекови (ЕМА) денес објави дека вакцината против Ковид 19 на AstraZeneka не треба да се дава на секој што имал згрутчување на крвта и низок број на тромбоцити по првата доза.

Регулаторното тело на ЕУ за здравство препорача и сите оние кои се имунизирани со АстраЗенека да бидат под медицински надзор три недели по вакцинацијата поради можни несакани ефекти, пренесува Ројтерс.

ЕМА ги даде овие препораки по тековните извештаи за ретки, но сериозни тромби, кои најверојатно се поврзани со имунизација со оваа, но и вакцината Џонсон и Џонсон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi