Германски експерти: Нема колективен имунитет без вакцинирани млади луѓе

6 јули, 2021
shutterstock_1690179541-750x500

Колективниот имунитет на коронавирусот веројатно нема да се постигне без вакцинирање на децата и адолесцентите, објави германското здружение за имунологија (DGfI).

„Обично се смета дека колективниот имунитет ќе се постигне кога 60-70 проценти од населението ќе се заштитени од патогени микроорганизми. Но, се претпоставува дека вирусот не може да се размножува кај тие луѓе “, изјави потпретседателот на DGfI, Рајнхолд Форста, за коментарите што неодамна беа објавени за дневните весници на „Funke Media Group“.

Тој рече дека со вирусот Сарс-Ков-2, тоа е поинаку, луѓето можат да го пренесат вирусот, иако тие самите не се болни, дури и ако биле вакцинирани. Тој исто така нагласи дека „делтата на вирусот само ја влошува таквата состојба“.

„Многу е заразна и влијае на адолесцентите и децата“, објасни потпретседателот, додавајќи:

„Сè додека таа возрасна група не е вакцинирана или во мал број, колективниот имунитет нема да се постигне.

Институтот за контрола на болести Роберт Кох (RKI) проценува дека најмалку 85 проценти од населението на возраст од 12 до 59 години и 90 проценти од оние над 60 години мора да бидат вакцинирани со цел успешно да се борат со делта сојот.

„Ако оваа стапка на вакцинација беше постигната на време, најавениот четврти бран на есен / зима ќе биде помалку веројатен“, рече РКИ.

Досега, Одборот за вакцинација (Stiko) не издаде општа препорака за вакцинирање на деца и млади постари од 12 години и нема одобрена вакцина за лица под 12 години.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi