ГО ЧИСТИ ВОЗДУХОТ, СЕ ВЕРУВА ДЕКА ПРИВЛЕКУВА ПОЗИТИВНА ЕНЕРГИЈА И БЛАГОСОСТОЈБА: Оваа билка мора да ја имате дома!

26 јуни, 2021
252469_drvozivota3_ls (1)

Зелените домашни растенија се неверојатни двигатели на позитивна енергија, внесуваат виталност во домот, го чистат воздухот, го збогатуваат просторот, но привлекуваат и позитивна енергија и благосостојба, според верувањето на фенг шуи.

Јука, попозната како дрво на животот, е омилено растение во многу домови, но неговото фенг шуи малкумина го знаат, дури и оние кои го негуваат во нивниот дом.

Дрвото на животот се нарекува и дрво на младоста, развојот или напредокот, бидејќи тоа се неговите енергетски карактеристики. Сепак, во фенг шуи, тој особено се користи за прочистување на кармата и привлекување пари. Според експертите за фенг шуи, ова растение прочистува лоша финансиска карма, долгови од минатото и носи мотивација и просперитет на финансиско ниво.

Ако имате дрво на живот во куќата, според фенг шуи, најдобро ќе го искористите неговиот корисен ефект врз енергијата во домот, ако го ставите во ходник – тоа ќе ја исчисти енергијата што влегува и излегува од домот .

Познато е дека најнегативната енергија се собира во бањата и тоалетот, така што овој простор можете да го декорирате со ова растение и со тоа да го комбинирате убаво и корисно.

Потеклото на растението

Дрвото на животот или јуката (латинско име Yucca) потекнува од Централна и Северна Америка. Името дрво на животот – по кое ова растение е попознато во нашата земја, потекнува од Индијанците, кои го користеле како лек и храна пред 2.000 години. Тој е многу издржлив, не бара посебна грижа. Се карактеризира со дебели стебла со розети на врвовите со многу зашилени лисја.

Дрвото на животот расте доста бавно, но може да достигне висина од еден до 3 метри.

Drvo života

Грижа и одржување

На овие затворени цвеќиња им треба многу светлина, затоа обезбедете им сончево место во станот. Од пролет до есен, јуката како домашно растение треба редовно да се напои со топ-облекување секоја недела.

Во лето, можете да го извадите на балконот, ако е доволно сончево. Во текот на зимата, јуката ќе ужива во малку постудена просторија (од 5 до 10 степени), иако ќе издржи и на повисоки температури во просторијата. Ако го чувате на ниска температура може да венее.

Наводнување: Во лето, дрвото на животот треба да се напои 2 до 3 пати неделно и да се прихранува, додека во зима е доволно наводнување еднаш неделно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi