ИДНАТА БОРБА СО КОРОНАТА ВЕЌЕ ЗАПОЧНА: Руски научници подготвуваат биочип за тестирање на Ковид

19 јули, 2021
shutterstock_1861176583

Руската фитосанитарна служба за надзор (Rospotrebnadzor) започна со работа за развој на биочип за тестирање на коронавирус, објавено е на веб-страницата на компанијата

Роспотребнадзор ги објави резултатите од сложената студија на ковид спроведена во Институтот за епидемиологија и микробиологија во Нижни Новгород „Блохин“.

– Во тек е работа за создавање на прототип биочип за индикација на тековните патогени пневмонија, вклучително и вирусот САРС-КоВ-2. Планот е да се карактеризираат регионалните карактеристики на етиолошката структура на пневмонијата, односно нејзиното потекло и причини, кои ќе се користат за да се направи прототип на ДНК биочип – се наведува во соопштението.

Истражувањата за развој на биохеми за тестирање на вируси на корона се одвиваат и во Инженерскиот центар за микротехнологија и дијагностика на Електротехничкиот факултет во Санкт Петербург „ЛЕТИ“. Центарот веќе неколку години истражува и развива мултимодални биосензори за брзо откривање на биомаркери, вируси и микроорганизми, вклучувајќи дијагностицирање на биомаркер на акутен миокарден инфаркт, стрес и брза дијагностика на коронавирусот САРС-КоВ-2 со употреба на пептиди.

Развиена е научна и технолошка основа за биоципи со цел да се идентификуваат патогените микроорганизми и да се тестира нивната отпорност на антибиотици.

Научниот истражувачки институт (NII) на Министерството за здравство на Русија, NII на чисти биопрепарати и NII на епидемиологија и микробиологија „Пастер“ од Санкт Петербург учествуваат во истражувањето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi