Има само еден начин да се излечите од корона: Позицијата на телото е од витално значење!

8 март, 2021
коре

Болниците се полни, што во најголем дел се должи на непочитување на мерките, а лекарите кои деноноќно се борат во „црвената зона“ сведочат дека пациентите со Ковид 19, за жал, можат да бидат изгубени за само еден час.

Командантот на болницата Ковид на ВМЦ Карабурма, полковник доцент Иво Удовичиќ, објасни дека единственото нешто што е докажано дека помага е – лежење на стомак.

За жал, имаме многу дебели луѓе кои не можат да лежат на стомак, а исто така имаме и многу оние кои не научија да лежат на стомак – вели полковник Удовичиќ и додава:

И тоа е важно, бидејќи промените што се случуваат во белите дробови главно влијаат на периферијата и на задните долни делови, кои се многу од витално значење за дишењето и размената на гасови.

korona virus

Тој објаснува дека кога пациентот лежи на стомак, гравитацијата го прави задниот дел на белите дробови полека отворен, а потоа тие подобро проветруваат.

Тоа е најдобрата перфузија, најдобриот проток на крв е низ тие делови на белите дробови. Бидејќи, каде што доаѓа кислородот, тој треба да биде добро циркулиран за да може добро да се одвива размената на гасови – посочува полковник Удовичиќ.

Според него, повисоките делови на белите дробови се добро проветрени, но немаат добра перфузија, немаат добар проток на крв.

Затоа нашите средни, долни делови на белите дробови се оние што се мултифункционални. Во оваа болест, тие прво умираат. Затоа ги свртуваме пациентите на стомак што е можно повеќе. Единственото нешто што е докажано дека помага – посочува полковник Удовичиќ и додава:

Сè друго, антивирусни лекови – ништо не е докажано. Крвна плазма? Не е докажано. Бројни трудови за ова постојат во светот и ништо не е докажано за конечниот исход на болеста. Некаде има само мала индикација дека тој може да го скрати престојот во болница за еден до два дена. Но, нема докази – заклучува полковникот Удовичиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris