Имате сува кожа? Експертите имаат решение за вас!

21 февруари, 2021
коко

Егземата е состојба на сува кожа, а во поекстремни случаи може да предизвика првут, осип, плускавци и рани. Обично многутешко се третира.

Егзема главно се јавува на телото, но понекогаш може да влијае и на кожата на лицето – објаснува д-р Луси.

Во некои случаи, може да има поинтензивно ширење.

Што влијае на ширењето на егземата?
Сапуни и детергенти, инфекции на кожата, сува кожа, волна, недостаток на влага, топлина, стрес и пот предизвикуваат ширење на егзема. Одредена храна како млечни производи и јаткасти плодови исто така може да ги активира симптомите на егзема, а има и надворешни фактори: чад, полен и одредени мириси и парфеми.

Кои козметички состојки треба да се избегнуваат?
Состојки што треба да ги избегнувате ако страдате од егзема се ретинол, како и салицилна и гликолна киселина, бидејќи тие ја иритираат кожата и можат да предизвикаат ова заболување на кожата. Исто така избегнувајте конзерванси, како што се бутил парабени и метил парабени, како и производи што содржат мириси и парфеми. Исто така, треба да избегнувате сапун. Просечната pH вредност на сапунот е од девет до десет, а нормалната pH вредност на кожата е помеѓу четири и пет. Ова значи дека сапунот може да ја зголеми pH вредноста на кожата и да ги влоши симптомите на егзема.

Што може да ни помогне кога се шири егзема?
За да спречите гребење, што може драстично да ја влоши состојбата, користете завои и малтери на проблематичните области. Помагаат и млаки бањи од млеко, бидејќи ја смируваат кожата и погодените области.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi