Исчистете ја вашата кожа на ПРИРОДЕН начин!

14 јули, 2021
353497_soda2_f

Покрај нејзината употреба во кујната, познато е дека сода бикарбоната помага во третманот на желудочна киселина, белење на заби и длабинско миење на косата. Со оваа хемикалија, која е ефтина, можете да ја замените многу скапата козметика за нега на кожата на лицето и телото.

Најпопуларниот е пилинг за лице и тело со сода бикарбона. Сè што треба да направите е да ја измешате содата со малку млака вода додека не добиете густа смеса која потоа ќе ја протриете во кожата со нежни кружни движења и на крајот исплакнете. Не вршете премногу притисок врз лицето при пилингот за да не ја иритирате кожата.

Можете да ја користите и како маска за лице. Имено, доволно е да се нанесе смесата на лицето и да се остави да стои десетина минути, а потоа да се исплакне со млака вода. Содата ги отстранува нечистотиите и црните точки од лицето. За да спречите појава на акни на лицето, оваа маска треба да се користи еднаш неделно. Кога ја ставате маската, обрнете посебно внимание на триењето на содата околу носот.

Сода бикарбона може да се користи и како дезодоранс. Хемиската формула со бел прав има способност да апсорбира масла и мириси, што спречува формирање на бактерии. Само ставете сода под пазувите, и ако сакате да мириса природниот дезодоранс, додадете му капка есенцијално масло.

Конечно, за да ја одржите кожата мека и мазна, додадете половина чаша сода бикарбона во вашата купка најмалку еднаш неделно за да се ослободите од потта и остатоците од кожата. Оние кои имаат сува кожа можат да додадат неколку капки есенцијално масло во купката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi