КЕТО диета: Пет ОМИЛЕНИ намирници што можете да ги јадете за време на оваа диета!

13 февруари, 2021
fbd5bf5eef30529c57b56a6bea7235628fa464be

Ограничувањата на храната се најголемиот проблем за време на практикувањето на одредени режими за слабеење.

Додека ја следите диетата со кето, може да се чувствувате збунети за тоа што можете, а што не можете да јадете. Затоа, погледнете ја оваа листа на намирници кои имаат малку јаглени хидрати и се совршени за кетогена диета.

Кога станува збор за почитување на оваа диета на најстрог можен начин, сигурно ќе има забуна за тоа што можете и што не можете да јадете.

Кето диетата е една од најпопуларните диети што постои и таа е прв избор на секој што се обидува да изгуби тежина. Таа се заснова на идејата за одржување на кетоза, која е метаболичка состојба што го принудува вашето тело да согорува маснотии за дневна енергија, а не гликоза од јаглехидрати.

Кога станува збор за почитување на оваа диета на најстрог можен начин, сигурно ќе има забуна за тоа што можете и што не можете да јадете. Значи, имаме за вас список на најдобра храна што можете да јадете додека сте на кето диета!

Сирење

Сирењето содржи малку јаглени хидрати и има многу маснотии, што го прави идеален за луѓе кои следат кето диета. Тоа помага да се спречи губењето на мускулната маса и силата што доаѓа со стареењето. Најдоброто сирење изедено на оваа диета вклучува фета сирење, козјо сирење, крем сирење, сино сирење, моцарела, маскарпоне, швајцарско сирење.

Зеленчук што расте над земјата

Користете зеленчук што расте над земјата за време на оваа диета, бидејќи тие имаат малку јаглехидрати во споредба со оние што растат под земја. Јадете зеленчук како карфиол, зелка, авокадо, брокула и тиквички додека сте на оваа диета.

Риба

Рибите како сардини, скуша, лосос и други масни риби се богати со омега-3 масти и малку јаглени хидрати. Тие се богати со витамин Б, калиум и селен, а исто така се вели дека го подобруваат когнитивното здравје.

Авокадо

Авокадото е богато со есенцијални витамини и минерали како калиум и го подобрува холестеролот. Тие содржат малку јаглехидрати, што ги прави совршен избор за луѓето кои следат кето диета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi