Одлични идеи за диета: Зачинете го оброкот без да додавате многу калории

26 февруари, 2021
befunky-collage-1_RZkofOG

Зелениот чај како маринада за пилешко, додавањето цимет во овесна каша или со оцет со вкус на чорби е едноставен и диетален начин за збогатување на вкусот

Додавањето сок од лимон е одличен начин да зачините. Најчесто се додава во салати и јадења со месо, но ако сакате кисел вкус, комбинирајте го со печење или тестенини. Лажица сок од лимон содржи само четири калории.

Постојат и други нискокалорични начини на кои можете да ги збогатите оброците без да ја нарушите линијата:

Краставица

Парчиња свежа краставица ќе го збогатат вкусот на салатата со тестенини, месо или риба, а може да се користи и за арома на вода. Едно парче содржи само околу една калорија.

Сок од портокал

Идеално е како основа за преливи за салата, но исто така и како додаток на гурманите во слатки и солени комбинации со месо. Сокот од портокал е ефтин зачин кој содржи само седум калории на лажица сок.

Салса

Домашната салса направена од домати и лути пиперки е одличен додаток на чорби, јадења со сосови од месо и егзотични комбинации. Можете да додадете во месо или да ставите на печени пуканки наместо сол и путер. Содржи околу пет калории на лажица.

24sata

Свежи зачини

Еден од најлесните начини да додадете вкус на храната е со свежи и здрави зачини. Можете да ги додадете буквално на секое јадење, а содржат исклучително малку калории. На пример, ориганото и рузмаринот содржат помалку од три калории на лажица.

Кари

Овој популарен индиски зачин можете да го посипете со пржен зеленчук или во јадења со ориз, а добро одговара и со тофу, задушено месо и зеленчук. Кари содржи само седум калории на лажичка и му дава интензивен вкус на јадењето.

Ѓумбир

Свеж ѓумбир може да се ренда и како таков е идеален додаток на сите видови салати, а ако го исечете на ленти и кратко соте, може да се користи во маринади или рижоа. Содржи само две калории на лажица рендан ѓумбир.

24sata